Uzmanından sağlıklı bir hamilelik için 10 öneri

Bu dönemde özen gösterilmesi gereken konuların başında sıvı alınması gerekiyor.

Türkiye 21.07.2018, 09:55
Uzmanından sağlıklı bir hamilelik için 10 öneri
banner11

Hamilelik döneminde beslenme anne adaylarını aklını en çok meşgul eden konuların başında geliyor. Dünyadaki en değerli canlıyı taşımanın verdiği sorumlulukla, daha önce dikkat etmediği birçok konu artık ilgi alanına giriyor. ‘Bebeğim yeterince besleniyor mu’ düşüncesiyle gereğinden fazla besin alabiliyor ya da yanlış bir beslenme rejimi uygulayabiliyor.

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ramazan Bayırlı, özellikle sıcak yaz günlerinin hamileler için sıkıntı yaratabileceğini anlatıyor. Bu dönemde özen gösterilmesi gereken konuların başında ise yeterli miktarda sıvı alınması gerektiğini söyleyen Dr. Ramazan Bayırlı, hamilelik döneminde beslenmenize yardımcı olacak 10 öneriyi sıraladı.

1. Yaşam kaynağımız su yanı başınızda olsun 
Vücudun taşıma ve bağışıklık sisteminde görevli olan su, alınan besin öğelerinin vücut hücrelerine taşınmasında ve metabolik atıkların da vücuttan uzaklaştırılmasında görev yapıyor. Hamilelik döneminde bebeğin ve annenin artan kan hacmi için günlük 2-3 litre arası sıvı tüketilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Ramazan Bayırlı “bunun 8-10 bardağı su olmalıdır” diyor. İdrar renginin açık sarıdan koyu sarıya doğru gitmesi günlük tüketilen sıvı miktarının yetersiz olabildiğini gösteriyor. 

2. Kafeinli ve şekerli içeceklerden uzak durun
Suyun dışında tüketilen diğer sıvı içeceklerin kafein, karbondioksit ve yüksek miktarda şeker içermemesine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Ramazan Bayırlı, hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, ayran, bitki çayları, meyvenin kendi tadı ile yapılmış kompostoların tercih edilebileceğini anlatıyor.Ancak hamilelik diyabeti riski varsa ve hamilelik hedeflenen kilolar içerisinde devam etmiyorsa meyve suyu ve komposto tüketirken dikkat edilmesi gerekiyor. Terle beraber oluşan tuz kaybını önlemek için tuzu yoğun olmayan ayranın da rahatlıkla tercih edilebileceğini anlatan Dr. Ramazan Bayırlı, hamilelik ödemi, hipertansiyonu ve preeklampsi sorunu olan anne adayları için  özellikle tuzlu ayrandan uzak durulması gerektiğini söylüyor. 

3. Her bitki çayını içmeyin
Sıvı ihtiyacını karşılamada kullanılabilecek kaynaklardan biri de bitki çayları. Laksatif özelliği olmayan, kasılmaları artırmayacak bitki çaylarının hamilelik döneminde kullanılabileceğini söyleyen Dr. Ramazan Bayırlı, rezene, ıhlamur, papatya, zencefil, anason, nane içerikli bitki çaylarının tercih edilebileceğini belirtiyor. Yiyeceklerin besleyici değerini korumak ve özellikle anemiyi (kansızlığı) önlemek açısından yemeklerle birlikte çay, kahve içilmemesi de önem taşıyor. 

4. Probiyotiklerin gücünden yararlanın
Bağırsak aktivitesini düzenlemeye yardımcı olan ve özellikle yaz ishallerini önlemekte de faydalı bulunan probiyotikler de hamilelikte sıvı alımını kolaylaştıran ürünler arasında yer alıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ramazan Bayırlı, yüksek kalsiyum içeriği ve ferahlatıcı özelliği ile anne adaylarının tercihlerini kefirden yana kullanabileceklerini söylüyor. 

5. Sofranızı meyve sebzelerle renklendirin
Özellikle, yaz aylarında artan meyve ve sebze seçenekleri de hem sıvı ihtiyacını karşılamada hem de sağlıklı beslenmeye yardımcı oluyor.  Meyve ve sebzelerin vitamin, mineral, lif, su ve bebeğin sağlığı için çok iyi olan diğer besin öğeleriyle yüklü olduğunu söyleyen Dr. Ramazan Bayırlı, “Sofranız ne kadar çok ve farklı renk içerirse besin öğelerini almanız o denli artacak ve çeşitlenecektir” diyor. Bol miktarda C vitamini içeren yeşil, kırmızıbiber, çilek, erik, kiraz, maydanoz, A vitamini açısından zengin, kayısı, şeftali, domates, havuç, likopen denilen antioksidan içeriği ile karpuz, çilek, kırmızı erik, kiraz, hem C vitamini, folik asit açısından zengin, hem de anti kanserojen özelliğiyle üzüm, tercih edilebilecek meyveler arasında yer alıyor. 

6. Folik asit ihtiyacınızı sebzelerden sağlayın
Hamilelik döneminde artan folik asit ihtiyacını karşılamak için yeşil sebzeler, bezelye, barbunya ve üzümden yararlanılabileceğini söyleyen Dr. Ramazan Bayırlı, sebze ve meyvelerin içerdiği yüksek posa nedeniyle, hamilelikte görülebilecek kabızlığın da önlenebileceğini anlatıyor. 

7. Taze sütten yapılan dondurmaları tercih edin
Özellikle yaz aylarında tüketilmekle birlikte her mevsimin vazgeçilmez besini olan dondurmayı seçerken kremayla  yapılan dondurmalar yerine, taze sütle yapılan ürünleri tercih etmek  daha az katı yağ almayı sağlıyor. Şerbetli hamur tatlılar yerine süt ürünü dondurmanın sağlıklı ve nispeten daha düşük enerjili bir seçenek oluşturuyor. Bu nedenle hamilelik sırasında artan kalsiyum ihtiyacının karşılanması içinde de dondurmanın sağlıklı bir alternatif olduğunu söylüyor.

8. Bebeğin gelişmesi ve annenin gereksinimleri için protein alın
Bebeğin büyümesi için hamilelik süresince günlün 70 gr protein ve 150 mg omega 3 alımı bebeğin beyin ve bağışıklık sisteminin gelişmesini ve annenin depresyon riskinin azalmasına yardımcı olabiliyor. Dr. Ramazan Bayırlı, ülkemizde hayvansal protein alımı düşük olması nedeniyle bitkisel protein kaynakları olan olan fasulye, mercimek, nohut gibi kuru baklagillerin alımının teşvik edilmesi gerektiğini belirtiyor. Günlük alabiliyorlarsa 2 bardak süt, 1 yumurta, 70 gr kırmızı et (2 köfte, 1 fleto biftek) ve balık (1 çupra, 1 uskumru, 90 gr tonbalığı ) alımının desteklenmesi önem taşıyor. Özellikle hamilelik döneminde salam, sosis,  sucuk gibi katkı maddeleri ve aşırı tuz içeren yiyecekler mümkün olduğu kadar az yenmesi gerekiyor. Dondurulmuş, çözülmüş et balık ve konserve gıdalar taşıdıkları bakterilere bağlı besin zehirlenmesi yapabilecekleri için tercih edilmemesi yarar sağlıyor. 

9. Kuruyemişleri ölçülü tüketin
Kuru meyveler ve kuru yemişler yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi minerallerden zengin olduğu için beslenmede uygun şekilde ve kilo kontrol edilerek tüketilmesi gerekiyor. Gece yatarken 2 tane ceviz, 10 adet fındık, 2 adet kuru kayısı, 1 adet hurma alınabiliyor.

10. İyotlu tuz kullanın
Yemeklerde muhakkak iyotlu tuz kullanılması gerekiyor.  Doğal besinlerle yeterli alınmayan iyotun ancak bu sayede anne sütünden bebeğe geçebileceğini söyleyen Dr. Ramazan Bayırlı, “Ayrıca, sebzelerin, makarna ve eriştenin, Mercimek, nohut ve kuru fasulyenin haşlama suları dökülmemeli, bu yiyecekler önceden yıkanıp ıslatıldıktan sonra pişirilmesi gerekiyor”diyor. 
 

Yorumlar (0)
13°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@