TransAnatolia 11.yılında Eskişehir’den start alacak

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı izni ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu desteğiyle düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise en büyük ve zorlu yarışlarından biri olan TransAnatolia Rally Raid Eskişehir’den start alıyor. 11 Eylül Cumartesi saat 17.00’de Eskişehir Odunpazarı’nda düzenlenecek seramonik start ile yarışçılar 14 ilden geçip, 2.300 km yarışarak 18 Eylül’de Kars’ta finish’i görecekler.

Spor 09.09.2021, 13:46
TransAnatolia 11.yılında Eskişehir’den start alacak
banner11
banner223

11. yılında, 11-18 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek TransAnatolia Rally Raid’de yarış severleri bu yıl Anadolu uygarlıklarının gözbebeği Eskişehir’den, Türkiye’nin zümrüt tacı Kars’a macera dolu bir yarış bekliyor.

Toplamda 2.300 km’lik zorlu ve macera dolu etapları olan TransAnatolia’ya, Türkiye, İtalya, Hollanda ve İngiltere’den otomobil ve motorsporları dünyasının önemli isimleri katılıyor. Bu yıl yarışta 39 motosiklet, 19 otomobil, 4 SSV, 5 Quad ve 3 Kamyon olmak üzere toplam 70 araç ve 96 yarışçı mücadele edecek.

Motosiklet kategorisinde yarışa katılan isimlerden bazıları; İtalyan Ducati pilotu Andrea Rossi, Hollandalı pilot Michael Schafer, Hollandalı pilot Erik Klomp, İtalyan pilot Francesco Catanese, Türkiye’de motosiklet sporunun gelişimine profesyonel servis sağlayıcılık ve eğitmenlik hizmetiyle katkı sağlayan Murat Yazıcı, Ejder Erişti, Serkan Özdemir, Devrim Özgür Arseven, Erkan Sertkaya gibi isimlerin yanısıra, bu yıl motosiklet kategorisinde yarışan tek Türk kadın yarışçı ise Bodrum’dan Gökçen Kabaş.

Otomobil kategorisinde TransAntolia’ya; dört kez TransAnatolia genel klasman birinciliği olan Becce Motorsports takımından başarılı isimler katılım sağlarken, Atilla Baybara & Utku Olcar, Bantboru Offroad Team Pilotları Batuhan Korkut & Fırat Şahin, geçen yılın birincisi Tarık Gökbay & Osman Metin de katılıyor. Quad kategorisinde Maceraist takımından katılımcılar, Kamyon kategorisinde ise 3 Mercedes Unimog ile Türkiye’de ilk kez yarışacak 6 yarışçı etapta renkli görüntülere sahne olacak.

Raid grubunda ise Türkiye Ralli Şampiyonu Murat Bostancı; iş, sanat ve spor dünyasının tanınan isimleri TransAnatolia katılımcıları arasında yer alıyor. Alp Taşkent, Cengiz Artam, Uğur Işık, Murat Bostancı, Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim bu yılki raid kategorisindeki yarışçılardan bazıları.

TransAnatolia Genel Koodinatörü Burak Büyükpınar, “Organizasyon olarak 11 yıl önce çıktığımız bu yolda hedefimiz; tarihi ve doğasıyla adeta bir cennet olan vatanımızı; uluslararası ralli organizasyonlarımıza yerli ve yabancı yarışçıların katılımını sağlayarak, ülkemizi daha çok sporcunun tanımasına aracılık etmekti. Bu amacımızdan hiç uzaklaşmadık, 11 yıl içinde pek çok kere sıkıntılı dönemlerden geçtik fakat yılmadık ve devamlılık esastır diyerek bu organizasyonu gerçekleştirdik.” diyerek, “Geçtiğimiz yıl pandemi koşullarında aldığımız Covid-19 önlemleri ve uyguladığımız katı kurallarla, pandemide gerçekleşen ilk uluslararası yarış organizasyonunu yaptık. Bu yıl da pandemi koşulları devam ederken bir de üzerine ülkemizi derinden etkileyen orman yangınları eklendi. Yangınların kontrol altına alınmış olmasından dolayı çok mutluyuz. Bu zor günlerde çalışarak, üreterek ve hedefimizden sapmadan ülkemizin hayran bırakan coğrafyasını yerli ve yabancı sporcularımıza tanıtmaya devam edeceğiz. Katılımcılarımıza başarılar diliyoruz.” şeklinde sözlerini tamamladı.

TransAnatolia’da bu yıl ilk kez renkli yol notları kullanılacak. Ayrıca dünyanın en önemli yarışlarında kullanılan ve en gelişmiş uydu takip sistemi olan Stella sayesinde bu sene de yarışçılar için maksimum güvenlik önlemleri alınmış durumda.

11.yılında TransAnatolia’nın sponsorları arasında Korlas (Ducati), Eti, Spor Toto, General Tire, Castrol, Anlas, İzeltaş, Fikirmedya, Anafarta ve Jules Verne bulunuyor.

Yorumlar (0)
15
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@