Eskişehir’e en çok ‘havacılık kenti’ olmak yakışıyor. Uçaklarla aramız hep iyi oldu. Ülkenin hava savunmasının yarısı bize emanet!

Zaman zaman sesler sıkıntı yaratsa da her zaman gurur duyduk.
İnönü’deki THK Eğitim Merkezi’nden Alp Havacılık’a… AÜ’nün ilgili birimlerinden Savronik’e… TEI’den Hava İkmal’e… Cengiz Topel’den Sivrihisar’daki festivale…
Havacılık hikayemiz devam ediyor.
Havacılık denince Eskişehir ve İnönü akla geliyor. Fakat son yıllarda Sivrihisar’ın da ciddi atılım içinde olduğunu görüyoruz.
Ajandam, 3 Mart 2014’te Sivrihisar Havacılık Merkezi’nin faaliyete başladığını söylüyor.
Elbette daha öncesi var.
Sivrihisar halkı, Kurtuluş Savaşı yıllarında kendi arasında para toplayarak orduya bir uçak aldı. Prof. Dr. Ural Akbulut ODTÜ Rektörlüğü döneminde söz konusu uçağın maketini yaptırdı. Ve bunu Sivrihisar’a armağan etti.
Aslına uygun olarak yapılan uçak, Sivrihisar halkının gurur kaynağı olarak Ankara-Eskişehir yoluna yakın bir yere konuldu.
24 Ekim 2007’de, Sivrihisarlılar’ın Kurtuluş Savaşı’nda orduya bağışladığı uçak maketinin açılışı yapıldı.
Sivrihisar’daki ‘yedek meydanı’ da unutmayalım.
Sivrihisar Havacılık Merkezi, sonraki yıllarda kendini çok geliştirdi. Özel bir girişim olan Merkez, ülkenin her yanından havacılık sevdalılarını ağırlıyor.
Yıl içinde pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor.
Sivrihisar’daki Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi’nde 6 Mayıs 2018’de akrobasi uçuşları yapıldı. 14 Eylül 2019’da Türk Yıldızları, Sivrihisar Hava Gösterileri’nde gösteri yaptı.
Sivrihisar Hava Gösterileri’nin beşincisi 15 Eylül 2019’da Türk Yıldızları’nın gösterisiyle sona erdi.
Sivrihisarlılar, orduya bir değil iki uçak hediye etti. Sivrihisarlıların orduya hediye ettiği ikinci uçak (Sivrihisar-2) için 2 Aralık 1927’de tören yapıldı.
Hafta sonu yine etkinlik var. 16-17 Eylül’de Sivrihisar Hava Gösterileri olacak.
Boşuna ‘Sivrihisar uçuyor’ demedim…