THK İnönü'de imar değişikliği yok

İnönü Belediyesi, Türk Hava Kurumu (THK) kampı yanındaki arsalar ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, "Herhangi bir imar plan değişikliği yapılmamıştır" denildi.

Eskişehir 26.02.2021, 10:24 26.02.2021, 16:09
THK İnönü'de imar değişikliği yok
banner11

Eskişehir İnönü Belediyesi, Türk Hava Kurumu (THK) kampı yanındaki arsaların istimlak edileceği iddialarına cevap verdi.

İnönü Belediye Başkanlığından yapılan açıklama şöyle:

25.02.2021 tarihinde Kurumumuzca sosyal medya üzerinden yaptığımız Türk Hava Kurumu (THK) kampı yanındaki arsaların satışı ile ilgili basın açıklamasına binaen, arsa satış yetkililerini belediyemize davet etmek suretiyle konu ile alakalı gerekli bilgiler alınmış ve bu bilgiler kurumumuzdaki belgelerle karşılaştırılarak paylaşılması hususunda karar verilmiştir.

1- Yapılan görüşmeler neticesinde söz konusu gayrimenkullerin arsa vasfında satışı yapıldığı ve hiçbir şekilde bina satış ilanı yapılmadığı bilgisi tarafımıza verilmiştir.

2- Söz konusu parseller İller Bankası tarafından 27.10.1977 tarihinde yapılan plana göre 2 kata imarlıdır. (TAKS:0.25 KAKS:0.50 H=6.50m). 27.07.1990 tarihinde hazine adına Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından arsa olarak tescil edilmiştir. Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından şu anki sahiplerine 07.01.2021 tarihinde trampa yoluyla tescili yapılmıştır. Belediyemize söz konusu parsellerle, ilgili herhangi bir müracaatta bulunulmamıştır.

3-En temel insan haklarından biri olan mülkiyet hakkına dayalı olarak istenildiği zaman söz konusu parseller sahipleri tarafından yukarıda belirtilen plan esaslarına göre tasarruf edilecektir.

4- Bugüne kadar sosyal medyadan yapılan yorumlara binaen söz konusu parsellerde ileride oluşacak muhtemel yapılaşmanın Türk Hava Kurumuna ait piste zarar verme endişesi değerlendirildiğinde satışa çıkarılan parsellerin THK tarafından satın alınmasıyla sorunun çözüleceği veya kişilere satışı halinde 2’nci maddede belirtilen İmar Planlarına göre bu parsellere inşaat yapılabileceği uygun görülmüştür.

 THK arazisi istimlak mı edilecek?

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@