Teknofest’ten ESOGÜ’ye ödül

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Projeleri Geliştirme Kulübünün geliştirdiği Su Yüzeyi Temizleme Robotu, TEKNOFEST2020’de Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışmasının ‘Üniversite ve Üstü’ kategorisinde ikinciliğe layık görüldü.

banner162
Eskişehir 29.09.2020, 14:45
Teknofest’ten ESOGÜ’ye ödül
banner11

Bu yıl Gaziantep'te düzenlenen TEKNOFEST'te ESOGÜ’yü, Mühendislik-Mimarlık Fakültesinin farklı bölümlerinde okuyan Serdar Sallantı ile Ersin Molla, Miraç Yüksel Çelik, Mehmet Can Alpay, Samet Aruca ve Sami Mert temsil etti. Öğrenciler madalya, kupa ve 10.000 TL’den oluşan ikincilik ödülünü T3 Vakfı (Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar’ın elinden aldı. Pandemiye rağmen büyük bir özveri ile çalıştıklarını belirten ESOGÜ‘lü öğrenciler, 8 ayda tamamladıkları projenin geliştirilmesi aşamasında kendilerine maddi ve manevi destek sağlayan Depares ve Proge A.Ş.’ye teşekkürlerini sundular.

banner34
Su kaynaklarını temizleme amacıyla geliştirilen su yüzeyi temizleme robotu, sensörsüz olarak sadece kamera ve görüntü işleme teknolojisi yardımı ile çalışıyor. Nesnelerin uzaklık, renk, şekil gibi birçok özelliğini belirleyebilen robot, plastik ve yağ atıklarını konveyör bant sistemi ile atık deposuna ulaştırıyor. Çevreci robot ile kirli su kaynaklarının atıklardan arındırılması hedefleniyor.

Yerli sanayi üretim çerçevesinde geliştirdikleri çeşitli projelerle öne çıkan ESOGÜ Mühendislik Projeleri Geliştirme Kulübü, geçtiğimiz sene de Teknofest’te üçüncülük ödülü kazanmıştı.

Yorumlar (0)
-18°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@