PinGOin’le mekânlar daha erişilebilir olacak

Şair Fuzuli’de bulunan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezinde engellilere yönelik erişilebilirlik arttırma projesi olan PinGOin’in farkındalık oturumu düzenlendi.

Eskişehir 16.08.2021, 14:16 16.08.2021, 17:33
PinGOin’le mekânlar daha erişilebilir olacak
banner11

Haber: Atahan Gezer

İç Mimarlar Melike Yüksel ve Büşra Altıntepe, Pazarlama Uzmanı Mustafa Yazar ve Psikolog Zeynep Gül Akın tarafından ortaya çıkartılan PinGOin Projesi kapsamında; kafe, restoran ve AVM gibi mekânların engellilere yönelik daha fazla erişilebilir kılınması hedefleniyor. Pek çok engelli vatandaşın katıldığı oturumda, örnekler üzerinden kafe ve restoranların engelliler için daha kullanışlı olmasının yolları tartışıldı.

Proje nasıl işleyecek?

Dağıtılan formlar üzerinde bulunan kriterleri değerlendirecek olan gönüllüler, mekânların engelli bireyler açısından ne kadar erişilebilir olduğunu belirleyecek. Uygun giriş, engelli tuvaleti ve park alanı, işaret dili desteği ve Braille alfabesiyle yazılmış metinler gibi kriterlerin yer aldığı formlar, gönüllüler tarafından doldurulmasının ardından değerlendirmeye alınacak. Formların değerlendirilmesinin ardından mekânlar, projenin web sitesinde erişilebilirlik kriterlerine yönelik listelenecek.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@