Prof. Dr. Ercan'dan çarpıcı açıklama: O ilde 6.8 büyüklüğünde deprem olabilir Prof. Dr. Ercan'dan çarpıcı açıklama: O ilde 6.8 büyüklüğünde deprem olabilir

Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğünden elde edilen bilgilere göre 11 Mayıs Cumartesi günü havanın,çok bulutlu ,aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

11 MAYIS ESKİŞEHİR HAVA DURUMU

Eskişehir'de gün içerisinde ortama sıcaklığın 14 derece civarında olması bekleniyor. Günün en yüksek sıcaklığı 17 derece civarında, en düşük sıcaklığının ise 11 derece civarında olması bekleniyor. 

BÖLGE GENELİ HAVA DURUMU

Bölge genelinin çok bulutlu aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği, yağışların yer yer kuvvetli olacağı tahmin edilmektedir. Kuzeyli yönlerden orta kuvvette zaman zaman kuvvetli (30 - 50 km/saat), Marmara Denizi'nde fırtına (50 - 75 km/saat) şeklinde eseceği tahmin edilmektedir.

ESKİŞEHİR İÇİN KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Bölge genelinde beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; Bursa, Kütahya ve Bilecik illeri geneli ile Eskişehir'in batı kesimlerinde ( Odunpazarı, Tepebaşı, İnönü, Seyitgazi, Alpu, Sarıcakaya, Mihalgazi) yerel kuvvetli olması beklendiğinden oluşması muhtemel risklere (Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması önem arz etmektedir.

FIRTINA UYARISI

Rüzgârın Marmara Denizi'nde doğu ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin edildiğinden deniz ulaşımında aksamalar gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

TOZ TAŞINIMI UYARISI

Yapılan son değerlendirmelere göre; Kuzey Afrika ve Suriye kaynaklı toz taşınımının bölgemiz genelinde hafif zaman zaman orta kuvvette etkili olması beklendiğinden hava kalitesinde azalma, görüş mesafesinde düşme, yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış ve sağlık problemleri gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi