Komşuda korkunç olay! Tartıştığı patronunu boğazından bıçakladı Komşuda korkunç olay! Tartıştığı patronunu boğazından bıçakladı

Deprem riskleriyle ilgili açıklamalarıyla dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Ercan, Türkiye'nin jeolojik yapısının büyük bir deprem riski altında olduğunu vurguladı. Afyonkarahisar'ın jeolojik özelliklerinin, kaplıcalar başkenti olmasının yanı sıra büyük bir deprem riski taşıdığını söyleyen Ercan, "Afyon-Akşehir göçüntülü ana hat ve Işıklar kırığı gibi 30 kadar M6,8'lik deprem üreten kırıklar mevcut" dedi. Bu nedenle, bölgede acil olarak rezonans ve incelikli jeofizik çalışmaların başlatılması gerektiğini belirtti.

"Afyon gibi andezit tepeleri genişlemeli"

Prof. Dr. Ercan, özellikle şehirleşme planlamasında daha sağlam zeminlerin tercih edilmesinin önemine vurgu yaparak, "Enerji ile sağlık başkenti Afyonkarahisar, Simav-Afyon-Akşehir kırık kuşağında değil, eski Afyon gibi andezit tepelerine genişlemeli" şeklinde konuştu. Bu açıklamalar, Türkiye'nin deprem gerçeğiyle yüzleştiği bu dönemde, deprem bilimcilerin uyarılarının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi