Araçların güvenliği ve trafiğin düzenliği için önemli bir adım olan karekod uygulaması. Bu uygulama sayesinde emniyet birimleri araç ve sürücü bilgilerine daha hızlı ve kolay bir şekilde erişebilecekler.

Bu karar ile kullanımda olan plakaları da değil yılbaşı itibariyle de tescil ettirilen tüm plakalarda geçerli oldu. Yürürlükte olan bu uygulama ile birlikte de 12 haneli seri numarasıyla da birlikte işlenecek olan karekodlar sayesinde de araçların seri numaraları, üretim yeri ve üretim tarihi gibide birçok önemli bilgilere emniyet ve sürücüler de ulaşabilecek.


32 BİN TL CEZASI VAR!

Bunun dışında da plakanın okunurluğunu da engelleyecek şekilde değiştirilmesi ve sahte plaka kullanımı halinde de ciddi para cezaları uygulanacak.

Bu cezaların da plakanın okunurluğunu da engelleyecek üzere değiştirildiğinde de 2 bin 647 TL, sahte plaka kullanımı için de 32 bin 170 TL’ye kadar da ceza uygulanacak.


AVANTAJI GÜVENLİK

Ekspertiz firması yetkilileri ve galericiler bu uygulamaları değerlendirirken piyasa uzmanları da karekod uygulamasını da yerinde bulduklarını açıkladı.

Oto Ekspertiz firmasının genel koordinatörü Alperen Temizyürek, uygulamanın en büyük avantajının güvenlik kontrolleri olduğunun altını çizdi.

Kaynak: Haber Merkezi