Beyanname ve bildirimlerin elektronik ortamda doldurulması gerekiyor. Dijital Vergi Dairesi üzerinden bu işlemler gerçekleştirilebilecek ve vergi borçlarının ödeme yöntemleri çeşitli kanallarla sağlanacak.

Mart 2024 dönemine ait "Form Ba" ve "Form Bs" bildirimlerinin de aynı süre zarfında teslim edilmesi gerekiyor. Kurumlar vergisi beyannamesinin Dijital Vergi Dairesi aracılığıyla elektronik olarak doldurulabilecek. Öte yandan tahakkuk eden vergi borçlarının ödeme yöntemleri konusunda da bilgilendirme yapıldı.

Dijital Vergi Dairesi, GİB Mobil Uygulaması, anlaşmalı bankaların kredi ve banka kartları, yabancı banka kartları ve banka şubeleri aracılığıyla ödemelerin gerçekleştirilebileceği, ayrıca internet, telefon ve mobil bankacılık hizmetleri ile PTT iş yerleri üzerinden de vergi ödemelerinin yapılabileceği hatırlatıldı.


BEYANNAME VERMEMENİN CEZASI...

Vergi Usul Kanunu'nun 352/I-1 maddesine göre, beyannamelerin belirlenen süre içerisinde verilmemesi halinde usulsüzlük cezası uygulanmaktadır. Elektronik ortamda sunulması zorunlu olmayan beyannameler için, pişmanlık beyanı ile verilmesi durumunda ise birinci dereceden usulsüzlük cezasının uygulanacağı bildirildi.

Kaynak: Haber Merkezi