Öğretmenlerimizin meslek itibarı tüketiliyor

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Eğitim Sen Eskişehir Şubesi’ni ziyaret etti.

Eskişehir 24.11.2020, 15:09
Öğretmenlerimizin meslek itibarı tüketiliyor
banner11

Eğitim sisteminin güncel sorunları ve öğretmenlerin taleplerinin konuşulduğu ziyarette, CHP Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, “Ebedi Önderimiz, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi, ‘Dünya’nın her tarafında insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurları’ olan öğretmenlerimizin meslek yaşamlarının ne tür zorluklarla dolu olduğunu bir öğretmen annenin evladı olarak, yakından biliyorum. Özellikle, eğitim sisteminin son yıllarda içinde bulunduğu durumda Atamızın öğretmenlerimize yüklediği “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin” yetişmesini sağlayacak koşullardan yoksunlukla meslek onurundan ödün vermeden mücadele eden eğitimcilerimizin, işlerinin hiç de kolay olmadığını biliyoruz. Küresel salgın ise eğitim siteminin mevcut sorunlarına, yeni sorunlar eklemiştir.” dedi.

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan ve sendika temsilcileri ile Covid19 küresel salgının oluşturduğu sorunların eğitime yansımalarını da değerlendiren Süllü, “İzlenen plansız ve yanlış politikalarla tüketilen eğitim sistemi, emekçilerimizin gayret ve azimleri ile sürdürülmeye çalışıyor. Her koşulda kendi sağlığını riske atarak gerek yüz yüze gerekse on-line olarak, öğrencilerine ulaşmaya çalışan öğretmenlerimiz, küresel salgın koşullarında yaşanan zorlukları kendi çabaları ile aşmak zorunda kalıyor. Sendika temsilcilerimiz, uzaktan eğitimde katılımın %30’u geçmediğini belirterek günün uzun saatlerini bilgisayar başında geçirmek zorunda kalan öğretmenlerimizin sağlık sorunlarının oluşmaya başladığını, yüz yüze eğitimde ise gerekli önlemlerin alınmaması nedeni ile bulaş riski ile karşı karşıya bırakıldığını aktardı. Hayatlarının en zor eğitim dönemini geçirdiğini söyleyen öğretmenlerimizin meslek itibarı, her geçen gün tüketiliyor. Bu özverili çalışmanın karşılığı bulmaması ise son derece üzücüdür.” açıklamasını yaptı.

AKP iktidarının belirsizlik, plansızlık ve eğitime yeterli bütçe aktarmayarak süreci iyi yönetememesi, öğrencilerin geleceğini son derece olumsuz etkilerken öğretmenlerin, mücadelede yalnız bırakıldığını söyleyen Süllü, sorunların çözümü için, eğitim emekçileri ile dayanışma içinde olmaya devam edeceklerini belirtti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@