Odunpazarı Modern Müze'den yeni sergi

OMM - Odunpazarı Modern Müze'nin yeni sergisi "Maziye Bakma Mevzu Derin" 10 Aralık Cuma günü açıldı.

ESKİŞEHİR 10.12.2021, 10:44 10.12.2021, 10:50
Odunpazarı Modern Müze'den yeni sergi
banner11
banner223

31 sanatçının eserlerinin ziyaretçiyle buluştuğu sergi, birey ve toplum arasındaki ilişkide bireye biçilen rollere, toplumsal normlara dayanan alışkanlıklara ve "öteki"yi tanımlama biçimlerine odaklanıyor.

Kolektif hafızanın bir parçası olarak varlığını sürdüren insanın gizlediği, ama zaman zaman açık ettiği yaklaşımlar ve ifade biçimleri üzerinden şekillenen seçki, tabu ve özgürlük alanları gibi kavramları sosyal düzen ve bu düzenin ritüelleri üzerinden sorguluyor.

Aidiyet, adaptasyon, kabul görmeme, meydan okuma gibi kaçınılmaz insan olma hallerini araştıran eserler, parça ile bütün, birey ile toplum arasındaki sistematik ilişkiyi anlatıyor. Kutuplaşan ve çelişkili perspektiflerin yarattığı, kökleri geçmişe uzanan birey-toplum çatışmasını irdeleyen sergide eserler geleneksel teknik ve imgeler üzerinden inşa edilme ortak paydasında da buluşuyorlar.

Zamanın derinliklerinde gezinirken kişisel ve kolektif bilinç arasında yeni bağlar keşfetme imkânı sunan seçki, izleyiciye kendisine verilen roller, belirlenen sınırlar ve alternatif hayatlar hakkında yeni fikirler veriyor, bu bağlamda içinde bulunduğu konum ve durumları yeni bir ışık altında tekrar düşünmeye davet ediyor.

Sergi, 31 Mayıs 2022 tarihine kadar görülebilecek.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@