banner90

Eskişehirli çiftçi derdine derman bekliyor

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Odunpazarı Ziraat Odası’nı ziyaret ederek Başkan Naci Erdemli ile Eskişehir’de yaşanan kırağı ve dolu felaketi sonrası, çiftçilerin yaralarının sarılması için görüş alışverişinde bulundu.

ESKİŞEHİR 31.05.2020, 12:11
Eskişehirli çiftçi derdine derman bekliyor
banner11
banner223

Muhtarlardan yaşanan felaket ile ilgili aldığı bilgileri Başkan Erdemli ile paylaşan ve Odunpazarı Ziraat Odası’nın çözüm konusunda önerilerini alan Dr. Jale Nur Süllü, geniş bir alanda etkili olup, %10 - %60 arasında zarara yol açan kırağı ve Yakakayı, Kızılcaören başta olmak üzere çevre bölgede ekinlere büyük zarar veren dolunun, zor koşullar altında tarımsal faaliyetini sürdürmeye çalışan çiftçiyi daha da zora soktuğunu söyledi.

İlçelerden gelen hasar tespit raporlarına göre, yaklaşık 3 bin çiftçinin etkilendiği, kırağı ve dolu sonrası mısır, ayçiçeği, pancar, çerezlik kabak, çerezlik mısır başta olmak üzere, yazlık ürünlerin büyük zarar gördüğünü söyleyen Süllü, “Geçtiğimiz yıl, dolu yağışı sonrası kanun teklifi ile afet bölgesi ilan edilmesini istediğimiz Eskişehir’de ilgili kurumlar ve Bakanlık çiftçilerimizi yalnız bıraktı. Enflasyon, yüksek girdi maliyetleri, elektrik faturaları ve kapısına gelen banka ihtarnameleri ile uğraşan çiftçimize tohum hibe desteği dahi verilmeyerek cezalandırıldı. Covid19 küresel salgını ile zor koşullarda ve dövize endeksli artan maliyetlerle güçlükle sürdürülen tarımsal üretimde doğal afetler sonrası maddi, manevi zarar gören çiftçilerimiz, dertlerine derman bekliyor.” diyerek çiftçinin isyanını dile getirdi.

Süllü, çiftçinin zararının karşılanması ve İç Anadolu tarımsal faaliyetinin önemli bir bölümünü gerçekleştiren Eskişehir’in de çevre illere sağlanan tarımsal desteklerden yararlandırılması için, iktidar vekillerini işbirliğine davet etti. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, tarımsal üretim ve çiftçinin desteklenmesine büyük önem verdiklerini söyleyen Süllü, özellikle küresel salgında gıda politikaları ve üretimin öneminin açıkça görüldüğü bu günlerde, çiftçimizin desteklenmesinin daha da önem kazandığına dikkat çekti. Eskişehir’in afet bölgesi ilan edilerek, çiftçilerin zararlarının karşılanması ve tarım sigorta kapsamının genişletilmesi için, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifi verdiklerini belirten Dr. Jale Nur Süllü, “Eskişehir milletvekili olarak, çiftçimizin zararlarının karşılanarak yeniden üretim yapabilecek duruma gelmesi için, sürecin takipçisi olacağım.” dedi.

Yorumlar (0)
15
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@