Eskişehir’de toplu taşıma araçlarında denetim başladı

Korona Virüs ile Mücadele Eylem Planı kapsamında Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, kent genelinde denetimlerini sürdürüyor.

Eskişehir 09.09.2020, 15:32
Eskişehir’de toplu taşıma araçlarında denetim başladı
banner11

Vaka sayılarındaki artış nedeniyle kontrollerin artarak devam edeceğini hatırlatan Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun 8 Eylül'de aldığı karar ile tramvaylarda ve otobüslerde kapasitenin %50'si oranında yolcu taşınmaya başladığı bilgisini paylaştı.

Mart ayı başından beri aldığı tedbirler ile korona virüs salgınının yayılmasını önlemeye çalışan Büyükşehir Belediyesi, kararlılıkla uyguladığı eylem planı kapsamında kontrollerini sürdürüyor. Halk sağlığı için fırınlar ve pastaneler başta olmak üzere genel denetimlerini sürdüren zabıta ekipleri, toplu taşıma araçlarında da düzenli olarak kontroller gerçekleştiriyor. Başta taksi ve minibüsler olmak üzere tüm toplu taşımaları düzenli olarak denetlediklerini ifade eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun 8 Eylül tarihinde aldığı kararlar çerçevesinde toplu taşımalarda bazı değişiklikler olduğunu belirttiler. Değişiklikler kapsamında bilgiler paylaşan yetkililer "Son alınan kararlar ile minibüs ve midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırma yapılamayan otobüslerde koltuk sayısı kadar yolcu taşınmasına, ancak tramvaylarda ve kapasitesi seyreltilmiş otobüslerde yolcu kapasitesinin %50'si oranında yolcu taşınması kararlaştırıldı. Bu kapsamda seyreltilmiş koltuk kapasiteli otobüslerimizde de tramvaylarda olduğu gibi %50 kapasite ile yolcu alabileceğiz. Burada asıl önemli olan vatandaşlarımızın araç içlerinde mesafelerini koruyabilmeleri ve maskelerini kesinlikle çene altında değil ağız ve burunlarını kapatacak şekilde kullanmalarıdır. Aynı gün alınan kararlar kapsamında ev dışında nerede olursak olalım maske takma zorunluluğu da getirilmiştir. Vatandaşlarımızdan ricamız maske ve mesafe kurallarına riayet ederek, kişisel sorumluluklarını yerine getirmeleridir" diyerek Eskişehir'de artan vaka sayılarını hatırlattılar.

"Maske var... Maske var! Karar Sizin!"

Büyükşehir Belediyesi bir yandan denetimlerini sürdürürken, bir yandan da sosyal medya ve kent için bilboardlar ile vatandaşları pandemi konusunda uyarıcı çalışmalara devam ediyor. Daha önce şehri maske ve mesafe konulu çalışmalarla donatan Büyükşehir Belediyesi, vaka sayılarının daha da artmasıyla birlikte 'Maske Var... Maske Var! Karar Sizin!' yazılı çalışmaları şehrin dört bir yanına asmaya başladı. Görsellerde yaşlı, genç, çocuk, kadın, erkek dinlemeksizin her yaştan bireyin hastanede entübe durumunda yattığı fotoğraflar paylaşıldı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@