Eğitim çalışanlarına COVID-19 testi acilen yapılmalı

Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, artan vaka sayılarına bağlı olarak COVID-19 testlerinin acilen eğitim çalışanlarına yapılması gerektiğini belirtti.

Eskişehir 27.08.2020, 12:07
Eğitim çalışanlarına COVID-19 testi acilen yapılmalı
banner11

Yurt genelinde vaka sayıları artmaya devam ediyor. Eğitim camiasında da okulların karantina iddiası ve salgınla mücadelede yaşanılan yetersizlikler birçok sorunu beraberinde getiriyor.

Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, konuyla ilgili, “Salgının geldiği aşama kaygılarımızı artırmaya devam ediyor. Her gün artan vaka sayıları, alınmayan önlemler ve ne olacağını bilememenin verdiği karamsar bir ruh hali toplumun genelinde yaygınlaşıyor. Mesleki çalışmaların uzaktan yapılmasının mümkün olmasına rağmen yüz yüze yapılmasında ısrar edilmesi ve yeterli önlemler alınmadan öğretmenlerin okullara çağrılması salgınla mücadelede yaşanan eksiklikleri göstermektedir.

24 Ağustos’ta başlayan seminer döneminde birçok ilde öğretmen arkadaşlara COVID tanısı konakta, okullar karantinaya alınmaktadır. Eskişehir' de de spekülatif haber duymaktayız. Doğrulatamadığımız bu konuda açıklama bekliyoruz.

En öncelikli talebimiz yaygın COVID-19 testinin eğitim emekçilerine yapılmalıdır.

25 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu çalışanlarına uzaktan ve dönüşümlü çalışma olanağı tanınarak bu süre içerisinde idari izinli sayılmalarına dönük bir düzenleme yapıldı. Bu kararnamenin kendisi dahi salgında gelinen aşamanın ciddiyetini göstermektedir. Sağlıklı karar verebilmenin ön koşulu; geçerli ve güvenilir bilgiye sahip olmaktır. Öğretmenler MEB’in aldığı karar gereği mesleki çalışmalar için okullarda bulunuyor. Öğretmenlerin bu koşullarda ve alınan yetersiz önlemlerle okullarda bulunmasının salgının yayılması açısından istenmedik sonuçlar üretebileceği uyarısını hem yaptığımız açıklamalarla kamuoyu ile hem de yaptığımız görüşmelerde MEB yöneticileri ile paylaşmıştık.

Tek bir eğitim emekçisinin dahi salgından olumsuz etkilenmesini istemeyiz ve salgının başından bu yana da ortaya koyduğumuz çaba öğrencilerimiz, eğitim ve bilim emekçileri ile halkımızın sağlığını koruma isteğimiz ve kararlığımızdandır.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
-1°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@