Eczacı danışmanlığı olmadan kullanılmamalı!

9.Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacı Odası Başkanı Metin Kamış bazı marketlerde görünen vitamin ve gıda takviyelerinin eczacı danışmanlığı olmadan kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Eskişehir 12.10.2020, 12:10
Eczacı danışmanlığı olmadan kullanılmamalı!
banner11

Başkan Kamış'ın açıklaması şöyle:

"Biz eczacılar pandemi ile birlikte sağlığımızı nasıl koruruz, bağışıklığımızı nasıl güçlendiririz gibi sorularla çok daha fazla karşılaşır olduk. Eczacılar olarak bu konuyla ilgili mesleki birikimimizle vatandaşlarımızı aydınlatmaya çalışmaktayız.

Son günlerde bazı süpermarket zincirlerinde sıklıkla görmeye başladığımız vitamin ve gıda takviyelerinin kesinlikle eczacı danışmanlığı olmadan kullanılmaması gerekmektedir. Eczacılık mesleği yukarıdaki resimde görülenden çok daha fazlasıdır. Mesleğimizin itibarsızlaştırılmasına yönelik bu hareketleri kesinlikle kabul etmiyoruz. Bu tür ürünlerin eczane dışında satışının yasaklanması gerektiğini bir kez daha yetkililere buradan iletmek istiyorum. Maalesef halk sağlığını yakından ilgilendiren bu ürünler satış ruhsatlarını garip bir şekilde Tarım Bakanlığı’ndan alabiliyorlar. İlaç dışı vitamin veya gıda takviyesi ürünlerinin de ruhsatlarının Sağlık Bakanlığı tarafından alınması gerektiğini Türk Eczacıları Birliği yıllardır söylemektedir. Her ne olursa olsun insan sağlığını etkileyecek bu ürünlerin satışı ve danışmanlığı eczanelerden olmalıdır.

İlaç etkileşimlerine bağlı ölümlerin Dünya üzerindeki en yüksek olduğu ABD’de bu tür ürünler marketlerde raflarda satılmaktadır. ABD’de bu uygulamadan kaynaklı bilinçsiz ilaç tüketimine bağlı ölümleri önlemek amacıyla çalışmalar yapılıp, eczane dışı satışlarının yasaklanması gündemdedir. Vatandaşlarımızın vitamin ya da gıda takviyesi olsun bu tür ürünleri eczane dışında market veya internet üzerinden temin etmelerinin sağlıklarını olumsuz yönde etkileyeceğini belki de çok ciddi sorunlara sebep olabileceğini buradan bir kez daha hatırlatmak isterim."

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@