Belarus Büyükelçisi Rybak’dan Başkan Büyükerşen’e ziyaret

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Eskişehir’e gelen Belarus Ankara Büyükelçisi Victor Rybak ve beraberindeki heyet, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

Eskişehir 09.10.2020, 15:13
Belarus Büyükelçisi Rybak’dan Başkan Büyükerşen’e ziyaret

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Genel Sekreter Ayşe Ünlüce tarafından kabul edilen Büyükelçi Rybak, Eskişehir’de olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Rybak “Şehriniz gerçekten çok güzel. Ayrıca biliyorum ki belediye olarak kardeş şehir ilişkilerine büyük önem veriyorsunuz. Ülkeler arasındaki ticari, bilimsel, kültürel vb. alanlarda ilişkileri geliştirmede yerel yönetimlere büyük sorumluluk düştüğüne inanıyorum. Başkentlerin yanı sıra Eskişehir gibi, Grodno gibi kentlerimiz de bu ilişkilere çok olumlu katkılarda bulunabilirler. Sadece makine endüstrisi değil, havacılık ve tren yolları konusunda da Eskişehir önemli bir kent. Öğrencilik yıllarımda yakın tarihinizi okumuş ve Mustafa Kemal döneminde yapılan çok önemli işler olduğunu görmüştüm. Cumhuriyetin ilk yıllarındaki yapılan işlere hayran kalmamak elde değil. Biz de Belarus ile Türkiye arasındaki ihracat kapasitesini arttırmayı, bununla birlikte kültürel alanda da ortak projeler gerçekleştirmek amacıyla buradayız” dedi.

Kent ve belediyecilik çalışmaları hakkında Rybak’a bilgiler veren Başkan Büyükerşen, kendisini Eskişehir’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Büyükerşen “Sizin de ifade ettiğiniz gibi belediye olarak kardeş şehir ilişkilerine çok önem veriyoruz. Dünya’nın dört bir yanında önemli kentler ile kardeş şehir protokolleri imzalıyor ve kentleri kültür, sanat, spor, ticaret gibi alanlarda birbirine yaklaştırmaya çalışıyoruz. Bürokrasi maalesef bazı süreçleri uzatsa da kurulan iyi ilişkilerin en azından farklı kültürlerin birbirilerini daha yakından tanımasına imkan sağladığını düşünüyorum” dedi.

Çekilen hatıra fotoğrafları ile ziyaret sona ererken, Rybak ve beraberindeki heyet daha sonra Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ni ziyaret etti.

Yorumlar (0)
sisli

Gelişmelerden Haberdar Olun

@