Hükümetten dolarla ilgili açıklama!

Ekonomi 29.05.2018, 23:14
Hükümetten dolarla ilgili açıklama!
banner11

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dolarda rüzgarın tersine dönerek düşüşe geçmesiyle ilgili, “Bunun geçici olduğunu ve kabul edilebilir olmadığını hep söyledik. Bu önümüzdeki haftadan itibaren derken de bu haftadan itibaren bu rahatlamanın olacağını söylerken de yine TL`nin değerleri 4.80-4.90`lar civarındaydı ve bununla ilgili önlemlerimizin olduğunu da biliyorduk ve bunlar şuanda devreye girdi. Önümüzdeki günlerde büyük bir disiplinle de devam edecek” dedi.
Bakan Zeybekci, bir gazetecinin, “Geçtiğimiz hafta sonu yaptığınız açıklamada 10 gün içerisinde dolar kurunun alınacak önlemler ile düşeceğini ve normale döneceğini söylediniz, kurda daha ne kadar bir gerilime öngörüyorsunuz?” sorusunu yanıtlayarak, dolardaki dalgalanma bir manipülasyon olduğunu kaydetti. Türk lirasının aşırı değer kaybı, 4.90`lık dolar karşısındaki değerlere kadar düşmesi Türk ekonomisinin, Türk makro ekonomi değerliliğimizin hiç birini yansıtmıyor. Ne büyümemizi, ne ihracatımızdaki yükselmeyi yansıtıyor, ne de turizm gelirlerimizdeki artışı, ne işsizlikteki düşüşü ne de 2018 yılı birinci çeyreğindeki büyümeyle ilgili inşallah 11 Haziran`da göreceğiz onu da gelen rakamları yansıtıyor ve dolayısıyla Türkiye`nin kısa vadeli borçlarıyla ilgili de hiç bir mükellefiyetini yerini getirmekle ilgili rahatlığını da yansıtmıyor. Dolardaki dalgalanma bir manipülasyon olduğunu hep söyledik” dedi.
“Disiplinden asla vazgeçmeden o dönemde ek tedbirlerimizle bunu kalıcı hale mutlaka getireceğiz”

Bakan Zeybekci, dolar kururun düşmesi için gereken her şeyin disiplinli bir şekilde yapılacağını ifade etti. Bakan Zeybekci açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Hep söyledik bu manipülasyondur. Bu manipülasyon sonucu oluşan bu yüksek dalgalı alan spekülatörlerinde maalesef sevdiği onlar için tabi ki fırsat olarak gördükleri bir alandır. Bunun geçici olduğunu ve kabul edilebilir olmadığını hep söyledik. Bu önümüzdeki haftadan itibaren derken de bu haftadan itibaren bu rahatlamanın olacağını söylerken de biz bunu söylediğimizde yine TL`nin değerleri 4.80-4.90`lar civarındaydı ve bununla ilgili önlemlerimizin olduğunu da biliyorduk ve bunlar şuanda devreye girdi.
Önümüzdeki günlerde büyük bir disiplinle de devam edecek. İnşallah o spekülatif alan yüksek dalgalı alan bitecek. Sonra da inşallah hazirandan itibaren daha yapısal, Türkiye`de sürdürülebilir, dengeli bir büyüme, ihracatımızdaki artış, turizm gelirlerindeki artış ve bütçe disiplini ve mali disiplinden asla vazgeçmeden o dönemde ek tedbirlerimizle bunu kalıcı hale mutlaka getireceğiz.”
 

Yorumlar (0)
13°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@