Eskişehir’in gurur kaynaklarından Eti’nin meşhur reklamını biliyorsunuz.

Bir bilmecem var çocuklar… Haydi sor sor… Çayda kahvaltıda yenir… Acaba nedir nedir? Bisküvi denince akla, tamam şimdi buldum… Hemen onun adı gelir... Eti eti eti...
Eskişehir kent kimliği, kültürü olan bir şehir...
Bisküvi denince akla Eti, su denince Kalabak, takım elbise denince Sarar akla gelir. Çok kıymetli markalarımız, değerlerimiz.
Eskişehir’de sinema denince de akla Kılıçoğlu Sineması gelir. En azından iki üç kuşak için bu böyle.
Kılıçoğlu Sineması, 27 Eylül 1959’da Bazıları Sıcak Sever filmiyle perdelerini açtı. Film, başrollerinde Marilyn Monroe’nun da oynadığı komedi filmi.
Marilyn Monroe’nun Eskişehir ile ikinci kez yollarının kesişmesi balmumu heykelinin yapılmasıyla olur. Heykeli, Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykelleri Müzesi’nde sergileniyor.
Kılıçoğlu Sineması, 16 Mayıs 2008’de kapandı. Tam 49 yıl açık kalan sinema, kent belleğinin önemli bir parçasıydı. Maalesef muhafaza edilemedi.
Çok istendi ama olmadı. Ciddi bir kamuoyu oluştu ancak Kılıçoğlu Sineması yaşatılamadı. Kapanan, yıkılan elbette sadece sinema değildi.
Anılar…
İlk buluşmalar…
Beyaz perdenin büyüsü…
İlk kahramanlar…
İlk aşklar…
İlk dostluklar…
Devasa salon…
İki kuşak dedim ya… Babanın gittiği sinemaya çocuklarını sinemaya götürmesi… Paha biçilemez bir anı…
Kılıçoğlu’nda konserler de olurmuş. Daha önceki yıllarda… 
Son olarak rezidans/plaza içine küçük bir cep sineması fikri de kabul görmedi.
Böylece, Eskişehir’in bir değerine daha sahip çıkılmadı. Eskişehir sinema kültürü olan bir şehir. Yazlık sinemaların adını bırakın sayısını unuttum. O derece çokmuş…
Cüneyt Arkın’ın memleketine yakışırdı…
Kılıçoğlu ve Arı’nın ardından Polatkan Migros üstüne AFM geldi. Sonra sinemalar AVM içlerine taşındı. Elbette eski havası kalmadı. Belki de yeni nesil hoşlanıyordur, bilmiyorum.
Yenileri de olsa Kılıçoğlu Sineması korunmalıydı.