Eskişehir havacılık kenti denir. Bu sıfatı sonuna kadar hak ediyoruz. İnönü’deki THK Eğitim Tesisi… Sivrihisar Havacılık Merkezi… Türkiye hava sahasının yarısını koruyan Hava Üssü’müz…

AÜ Sivil Havacılık Okulu… TEI… Alp Havacılık…
1963 yılında Cüneyt Arkın'ın keşfedildiği Şafak Bekçileri filmine ev sahipliği yaptık. Her yönüyle havacılık kenti…
İlk milli uçak seferi e Eskişehir’e yapıldı. Bunu ilk kez “İlklerin Şehri Eskişehir” kitabında gördüm. THY Kaptan Pilotu Mehmet Aksoyek ve Gazeteci Soner Yüksel’in kitabında Eskişehir’in gerçekleştirdiği ilklere yer verilmişti.
Ajandama da not almıştım…
Tarih 3 Şubat 1933… Eskişehir-Ankara arasında ilk milli uçak seferi yapıldı. Aynı gün Ankara-İstanbul arasında da ilk deneme uçuşu yapıldı.
1933 senesinde Hava Yolları Devlet İşletmesi kuruldu. İlk Türk yolcu uçakları gökyüzünde görülmeye başlandı. O ilk filoda üç tipte toplam beş uçak vardı…
İki adet Junkers F 13, iki adet King-Bird ve bir tane de Tupolev ATN-9…
ABD’den alınan King-Bird uçağı beş yolcu taşıyordu ve Eskişehir seferi onunla yapıldı.
O tarihi günden sonra Eskişehir havacılık alanında pek çok tarihi başarıya imza attı. Devlet ve özel sektör eliyle güzel işler yapıldı.
Eskişehir’in en büyük markalarından biri Alp Havacılık’ın başarılarıyla gurur duyuyoruz.
Yine İnönü THK Tesisleri “Havacılığın Kabe’si” olarak biliniyor. Son yıllarda Sivrihisar Havacılık Merkezi’nde de başarılı işler yapılıyor. Sivrihisar’daki piste ilk uçak 2014 yılında inmişti.
Kaderin garip bir cilvesi olsa gerek şu an yurt içi tarifeli seferimiz yok. Bir iki kere denendi ama yeterli doluluk olmayınca vazgeçildi. Hasan Polatkan Havalimanı’nda hac ve umre uçuşları ile Brüksel seferleri yapılıyor.
Yılda ortalama 100 bin yolcu kullanıyor.
Eskişehir’in en kısa zamanda Teknofest’e ev sahipliği yapması lazım.  Üniversitelerin ilgili bölümlerini de unutmayalım. Eskişehir Teknofest’e her yönüyle hazır. Havacılıkta bize yeni ufuklar açacağını düşünüyorum.
Ve bu alandaki geçmişimizi ve birikimimizi dünyayla paylaşma imkanı verecektir.