Eskişehir’de Nostaljiyi Yaşatıyor

Röpartaj: Merve Akman  Sedat Göçmen 20 yıllık birikimini Odunpazarı’nda meraklısıyla buluşturuyor. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinden Cumhuriyet’in ilk yılları da dâhil birçok koleksiyonu bulunan Göçmen...

05 Ocak 2020, 17:45
Eskişehir’de Nostaljiyi Yaşatıyor

Röpartaj: Merve Akman 

Sedat Göçmen 20 yıllık birikimini Odunpazarı’nda meraklısıyla buluşturuyor. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinden Cumhuriyet’in ilk yılları da dâhil birçok koleksiyonu bulunan Göçmen kendi deyimiyle nostaljiyi yaşıyor ve yaşatıyor.

32 yıldır Eski Devlet Hastanesi’nde Müdür Yardımcılığı yapan Sedat Göçmen emekli olduktan sonra 20 yıllık hobisini, meraklısı için de tutkuya dönüştürdü.  Sedat Göçmen Antique Showroom Odunpazarı’nda Akcami Mahallesi Cemalciler Sokak’ta bulunuyor. İki katlı şirin bir ahşap konakta mistik havayı bünyesinde fazlasıyla barındırıyor. Birbirinden güzel el işçiliklerinin yer aldığı showroomda Göçmen ‘nostalji’ merakını ve birikimini bizlere açtı.

İNSAN ÇALIŞTIĞI YERDE MUTLU OLMALI

1962 yılında İzmir’de doğdum. Antikacılığa 20 yıldır merakım var. Kafamda her zaman emekli olduktan sonra dükkan açma hayali vardı. Nostalji yapmaya aşığım, dolayısıyla insanlar çalıştığı yerde mutlu olmalı. Gördüğünüz gibi iki katlı bir konakta bu sanatımı icra ediyorum. 5-6 aydır resmi olarak buradayım.

YAPTIĞIM İŞ ‘NOSTALJİ’

20 yıldır tutkuyla yaptığım bu hobiyi antikacılık olarak düşünmeyin. Antikacılığın sonu, dibi yok. Yaptığım iş nostalji, geçmişteki hatıraların daha da uzun bir yaşam süresi olsun diye bu alanla ilgileniyorum. Örneğin; kullandığım gözlük 50-60 yıl önce kullanılmış. Ankara’da bitpazarından aldım. Kemikten yapılma ve artık biliyorsunuz gözlüklerin ham maddesi plastik.

ÇEŞİTLİ ŞEHİRLERDEN ÜRÜNLERİM MEVCUT

Showroom’daki ürünleri mezat ve internetten alıyorum. Bununla birlikte İstanbul/Feriköy, Bursa/Nilüfer, Ankara Pazarı ve Denizli gibi şehirlerden de koleksiyon alıp burada değerlendiriyorum.

DERNEKLEŞMEYE ÇALIŞIYORUZ

Eskişehir’de nostalji merakı çok yoğun, müthiş bir potansiyel var. Yalnız belli bir düzen yok, bölük pörçük. Biliyorsunuz büyüklerimizin ‘Birlikten kuvvet doğar’ diye bir sözü var. Şehrimizde yaklaşık 20-25 kişi bu işi yapıyor ama bir araya gelemedikleri için belli bir güç yok. Denizli, Ankara, İstanbul, Bursa birliği kurmuş. Bundan mütevellit biz de dernekleşmeye çalışıyoruz. Dernek olursak daha kolay ve etkili bir şekilde kitlelere ulaşırız. Hatta ‘Eskişehir Odunpazarı Antika Sevenler Derneği’ ismini düşündük tabi daha istişarelerde bulunacağız. Ana amacımız ise nostalji pazarlarını ayda bir kere şehrimizde yapmak ve yaşatmak. Esnafa, kültüre ve şehre katkısı büyük olacak.

TAŞ AYNALARDAN, ASKERİ MALZEMELERE…

Özellikle Osmanlı’nın son zamanlarından ve Cumhuriyet dönemlerinden malzemeler mevcut. Zaten müzelerden lisansiyer belgesi almazsanız Osmanlı’dan daha erken dönemlere mesela Selçuklu ürünlerini alıp satamazsınız. O dönemlere ilişkin ürünler elimize geldiğinde anında müzeye gönderiyoruz. . Radyolar, gramofonlar, taş aynalar, halılar, kilimler, pirinç ürünler, saat grupları, askeri malzemeler, tespihler ve daha nice binlerce ürün bünyemizde bulunuyor.

BAZILARINI SATARKEN ÜZÜLÜYORUM

Her ürünün benim için ayrı bir önemi var. Seviyorum, okşuyorum, tamir etmeye çalışıyorum. Onunla yaşıyorum hatta satarken üzüldüğüm, bir türlü kopamadığım ürünler de mevcut. Geçmiş ile gelecek arasında köprü vazifesi görüyoruz. Değerlerinin daha da iyi bilinmesi için çaba harcıyoruz. Buradaki her ürünü satmadığımı da belirteyim. Gelen müşterinin bakışından, duruşundan o parçaya kıymet verip vermeyeceğini anlıyorum. Eğer yeterli özeni göstermeyecekse o ürünü satmıyorum.

EKREM BİRSEN’DE DEVAMLI MÜŞTERİLERİMİZ ARASINDA

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen’de nostalji meraklısı. İlgi yoğun olunca bu işi yapmak daha bir keyifli oluyor. Ekrem Başkan sık sık uğrar, kendisinin de müthiş bir koleksiyonu mevcut.

İNTERNET ÜZERİNDEN MEZATLAR DÜZENLİYORUM.

Her hafta Pazartesi, Çarşamba ve Perşembe günleri saat 21.00’de Facebook üzerinden mezat satışı yapıyorum. Yakında Instagram sayfamızdan da başlayacak.  Dernekleştikten sonra ise mezatları dernekte yapacağım. Kaliteli ürünlerle birlikte Türkiye’nin her şehrinden buraya gelenler olacak. Genelde para sorunu olmayan insanların hobisinde olan bir iş kategorisine girdiği için hem mal getirirler hem de mal satarlar. Dolayısıyla şehir ekonomisine de turizm alanında yoğun katkıları olur.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu