Türkiye'nin en öğrenci dostu şehri: Eskişehir

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı’nın (ÜNİAR) yayımladığı ‘Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri’ araştırmasına göre Eskişehir öğrenci dostu şehirler arasında ilk sırada yer aldı.

ESKİŞEHİR 20.07.2022, 12:30 20.07.2022, 13:30
Türkiye'nin en öğrenci dostu şehri: Eskişehir
banner11

Sonuçlara göre Eskişehir, Türkiye’nin Öğrenci Başkenti olma unvanını beşinci yılda da kimseye kaptırmadı.

En yüksek ve ciddi memnuniyetsizliğin yaşandığı şehirler sırasıyla Ağrı, Bitlis, Uşak, Kars, Iğdır, Yozgat, Şırnak, Bayburt, Muş, Kilis, Bingöl ve Hakkâri. Bu şehirler gereken duyarlığa sahip değildir.

Üniversite öğrencilerin en yüksek memnuniyet duyduğu şehirler sırasıyla Eskişehir, Ankara, Antalya, Çanakkale, Muğla, İstanbul, Aydın, Edirne ve Tekirdağ’dır

2022 yılı araştırma verileri 81 ildeki 126 devlet ve 73 vakıf olmak üzere 199 üniversitede öğrenim gören 47,682 öğrenciden toplandı.

Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi olmak üzere 3 başarılı üniversitesi ile Türk akademik hayatına büyük katkı sunan Eskişehir, öğrencilerin güven içinde yaşadığı ve mutlu olduğu şehir olarak da önemli bir konumda bulunuyor.

Araştırma sonuçlarından büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen “ÜNİAR’ın geleneksel hale getirdiği bu anketinde bu yılda ilk sırada yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. ‘Eskişehir öğrenci şehridir’ yorumu tüm yurttaşlarımızca sıkça dillendirilir. Böylesine akademik çalışmalarla bunun tescilleniyor olması bizleri son derece gururlandırıyor. Araştırma sonuçlarının tercih döneminde adayların kararlarını olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorum. Şehrimiz üniversite öğrencilerine hiçbir zaman hayal kırıklığı yaşatmadı, yaşatmayacaktır. Geçtiğimiz günlerde sınava giren ve Eskişehir’i tercih edecek öğrenci arkadaşlarımız Türkiye’nin en yaşanabilir şehirlerinden biri olan Eskişehir’de dolu dolu bir eğitim hayatı geçireceklerinden şüphe duymasınlar. Çünkü Eskişehirliler öğrenci olarak kentimize gelenleri, kendi çocukları gibi sever, bağırlarına basarlar. 3 önemli üniversitemiz ile öğrenciler sadece kampuslarda değil, tiyatroları, orkestraları, festivalleri, modern park ve müzeleri ile Eskişehir’in her köşesinde kendilerini her yönden geliştirme imkânı bulacaklar. Yolu Eskişehir’den geçmiş ve bu şehre renk katmış tüm yurttaşlarımıza teşekkür ediyor, bundan sonra şehrimizin güzelliğine güzellik katacak tüm öğrencilerimizi öğrenci başkenti Eskişehir’e bekliyoruz” diyerek araştırmada emeği geçen akademisyenlere teşekkür etti.

Yorumlar (1)
AHMET 5 ay önce
aynen 1+1 kiralar 3500'den başlıyor :D geçti artık o günler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@