Tepebaşı’ndan örnek bir proje daha

Tepebaşı Belediyesi tarafından Batıkent’te pilot uygulaması başlatılan proje ile 850 vatandaşa dolap tahsis edildi. Dünyada ilk olarak hayata geçirilen “Dolap Projesi” ile mahalleye yerleştirilen dolaplar, depreme hazırlık ve kargo teslimatı amacı ile kullanılabilecek.

ESKİŞEHİR 07.02.2021, 15:47
Tepebaşı’ndan örnek bir proje daha
banner11
banner223

Tepebaşı Belediyesi, kentte yeni bir projeyi hayata geçirmek üzere harekete geçti. Dünyada bir ilk olacak proje ile pilot bölge olarak belirlenen Batıkent Mahallesi’nde test aşaması başlatılan uygulama kapsamında, mahalleye yerleştirilmeye başlanan ve her kişiye iki adet ayrılan dolapların, birçok faydalı işlevi olacak. İlk olarak 850 mahalle sakinine ücretsiz tahsis edilen şifreli dolapların bir tanesi afet toplanma alanlarında yer alacak ve deprem dolabı olarak kullanılacak. İkinci dolaplara ise hem kargo hem de geri dönüşüme katkı sağlamak kullanılabilecek. Kurulumu devam eden dolaplar yakında zamanda mahalle sakinleri tarafından kullanılabilir hale gelecek.

Proje Hakkında bir değerlendirmede bulunan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç da, “Halkımızın yaşamını kolaylaştıracak, sosyal alanda vatandaşlarımıza katkı sağlayacak bazı fikirlerin uygulanması ve yararının tespit edilmesi büyük önem taşıyor. Bu sebeple girişimciler ve belediyeler ortaklaşa pilot çalışmalar yürütüyorlar. Avrupa Yaşayan Laboratuvar Ağı’nın (Living Lab) Türkiye’deki ilk üyelerinden biri olan belediyemiz de bu deneysel iş geliştirme modelleri için şirketlerle birlikte çalışıyor. Bu iş birlikleri sayesinde de vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak birçok proje ve uygulama gelişme şansı buluyor. Bu projede iş birliği yaptığımız AGT Kurye’nin de projede ilk olarak Tepebaşı’nı tercih etmesinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Pek çok özelliği var

Dolap projesinin başka önemli faydaları da var. Birincisi; dolap kümelerinin üzerindeki kameralar ile sokakların güvenliği gece-gündüz artırılmış olacak. İkincisi her kümenin en altında belediyemize ait büyük bir ‘ilk yardım ve arama kurtarma’ dolabı var. Üçüncüsü deprem sürecinde elektrikler kesilebilir ve modemleriniz kullanılamaz hale gelebilir. Bu süreçte dolap kümesinde yer alan ve güneş panelinden beslenen modem, vatandaşların internet kullanımına açılacaktır. Dördüncüsü ise bazı kümelerde, cep telefonlarını şarj etme imkanı sunacak. Yine bazılarında taksi çağırma butonları da var. Görüldüğü üzere Dolap Projesi hem toplumsal hem bireysel düzeyde çok yönlü, çok kapsamlı ve çok faydalı bir proje.

Tüm diğer kentlere ve ülkelere örnek olması beklenen projede dolapların yerleşimleri tamamlanıyor ve yakın zamanda kullanıma açılacak. Yaklaşık üç ay süreyle test kullanımı gerçekleşecek. Test sürecinin sona ermesi ile Dolap Projesinin kent geneline yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@