Tasarruf yapılacaksa Saray’dan başlamalı

Belediyelere önümüzdeki ay aktarılacak kaynaktan yüzde 30 kesinti yapılacak olmasıyla ilgili Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’tan bir açıklama geldi. 

Eskişehir 05.08.2018, 15:11
Tasarruf yapılacaksa Saray’dan başlamalı
banner11

Başkan Kazım Kurt “Belediyeler hizmet odaklı kurumlardır. Aktarılan kaynaklarda doğrudan vatandaşa hizmet için en doğru şekilde kullanılır. Belediyeler tasarruf etsin demek, vatandaşa hizmet eksik gitsin,  hali hazırda uygulanan projeler yavaşlasın ya da hiç başlanmasın demekten öte değildir. Şayet devlet tasarruf yapacaksa buna önce Saray’dan başlamalı. Kamu’da israfın ne denli büyük olduğunu geçmiş dönemde İktidarın en etkili isimleri kendileri açıklamıştı. O israf vurgusunun kimler, hangi kurumlar için yapıldığını herkes çok iyi biliyor.

Bizler vergi ve sigorta primlerini günü gününe öderken, AKP'li belediyeler ödemiyor. Yapılandırmak suretiyle vergi affından da yararlanıyorlar. Türkiye'de vergisini ödeyen dürüst vatandaşlarımız gibi bizler de vergilerimizi zamanında ödüyoruz, vergi borcu bırakmıyoruz. O yüzden yapılandırmadan faydalanmıyoruz.

Bizler için yani CHP’li Belediyeler için tasarruf çok yabancı bir şey değil. Biz zaten alınan vergileri en etkili, en doğru şekilde kullanmak için kılı kırk yarıyoruz. İktidar Belediyeleri kadar rahat, hoyrat, karşılığı ölçülemeyen işler yapmıyoruz. Yıllardır İktidar Belediyelerine farklı isimler ve paylar aracılığıyla aktarılan yan destekleri alamadan, kendi kaynaklarımızı, kendi çözümlerimizi üreten bir sistemle hizmet sunuyoruz. Bu konuda asıl zorlanacak olan, şayet tasarruf adil bir şekilde uygulanacak ise AKP’li Belediyelerdir. Onlar her sıkıştıklarında ek destekler aldıkları, borçlanma konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadıkları için tasarruf etmeleri zor olabilir. Ancak bu tasarrufun tüm belediyelerde uygulanacağı konusunda bazı endişelerim var. İstanbul BB., Ankara BB. gibi devasa bütçeleri olan belediyelerde de tasarruf olup olmayacağını ilerleyen günlerde göreceğiz. Biz ise kaynak yaratmak için daha çok çözüm, daha çok alternatif üretme adına yoğun mesai harcamaya devam edeceğiz." diye konuştu.
 

Yorumlar (0)
13°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@