Porsuk Çayını kirletmeyelim

Son zamanlarda Porsuk Çayı'nda artan balık ölümlerine yönelik Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği açıklama yaptı.

Eskişehir 25.01.2021, 10:27
Porsuk Çayını kirletmeyelim
banner11

Derneğin açıklamasının tamamı şöyle:

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESÇEVDER ) olarak son günlerde Porsuk Çayı havzasında kirlilikten kaynaklanan Balık ölümlerinden dolayı yöre halkından sıkça şikayet ve ihbarlar almaktayız.

Porsuk Çayı'nın geçtiği Beylikova ilçemizin Süleymaniye, Uzunburun, Sarıköy ve Yalımlı mahalleleri çevresinde çok fazla balık ölümleri görülmüştür.

Bu balıklar neden ölüyorlar ? 

Balık ölümleri bir çevre felaketi olup, balıkların ölmesi balıklardan beslenen su samuru, balıkçıl kuşlar vb. doğal hayatın zarar görmesine, Flora (bitki) ve Faunanın (hayvan türleri) dengesinin bozulmasına sebep olacaktır. Porsuk Çayı'ndaki kirliliği kimler tetikliyor acaba? Yörede bulunan Tarım Kredi Kooperatifinin işlettiği süt fabrikası mı?, yoksa tarımsal kirlilik mi ?

Bunun sebeplerini Eskişehir Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi – ESKİ ( Eskişehir Su ve Kanalizasyon idaresi ), Eskişehir DSİ 3.Bölge Müdürlüğü konuyu inceleyerek halkımıza doyurucu bilgiyi vermesini bekliyoruz.
 

Porsuk Çayı Eskişehir için çok kıymetlidir. Şehrimizin tek su kaynağını gözümüz gibi korumalıyız.

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESÇEVDER ) olarak olayın takipçisi olduğumuzu ve konunun bir an önce aydınlığa kavuşturulmasını ilgili ve yetkililerden talep ediyoruz.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@