Öznur Gülbaş davasında verilen tahliye kararı ‘cezasızlık’ tartışması başlattı

Boşanma aşamasındaki eşi Öznur Gülbaş'ı 16 yerinden bıçaklayarak ağır yaralayan tutuklu fail Harun Sazlar’ın Ankara Bölge Adliye Mahkemesi'nde cezası indirilerek tahliye edilmesi, kadına şiddet davalarında cezasızlık tartışmasını başlattı.

Eskişehir 02.10.2021, 16:08
Öznur Gülbaş davasında verilen tahliye kararı ‘cezasızlık’ tartışması başlattı
banner11

Eskişehir’de son üç ay içinde önce Ayşe Tuba Arslan sonra da Öznur Gülbaş davalarında saldırganlara uygulanan ceza indirimlerine dikkat çeken CHP Eskişehir Millektvekili Utku Çakırözer, “Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma kararı sonrasında yargıda kadına şiddet davalarında art arda ceza indirimleri verilmesi dikkat çekicidir. Bu bir tesadüf değildir. Kadına şiddet davalarında faillere uygulanan her ceza indirimi yeni kadın cinayetlerine davet çıkarmaktır. Bu kararlar bir kez daha gösterdi ki kadına yönelik şiddet ve cinayet davalarında ne koruma, ne ceza, ne de adalet var!” dedi.

CEZALAR YÜKSEK YARGIDA İNDİRİLİYOR

Eskişehir'de, boşanma aşamasındayken eşi Öznur Gülbaş'ı 16 yerinden bıçaklayarak ağır yaralayan tutuklu sanık Harun Sazlar Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde 17 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi'nde dün yapılan istinaf yargılamasında failin cezası 7 yıl 6 aya indirildi ve tahliye edildi.

Haziran ayında yine Eskişehir’de yaptığı 23 suç duyurusuna rağmen korunamayarak eski eşi tarafından katledilen Ayşe Tuba Arslan davasında da, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen failin cezası istinaf mahkemesi tarafından 24 yıla indirilmişti.

YENİ CİNAYETLERE DAVET

İstinaf mahkemelerinde görülen kadına şiddet davalarında verilen bu ceza indirimi kararlarına dikkat çeken Çakırözer “İstinaf Mahkemesi hem Ayşe Tuba Arslan hem de Öznur Gülbaş davalarında iki faile de indirim uyguladı. Özgur Gülbaş davasında iki yıl tutuklu kalan faili tahliye etti. Ayşe Tuba’yı vahşice öldüren saldırgan ise birkaç yıl içinde çıkacak. Bu davalarda caydırıcı cezaların verilmemesi maalesef bundan sonra işlenecek binlerce yeni kadın cinayetine davetiye çıkarmaktadır” dedi.

SÖZLEŞMEDEN ÇIKINCA CEZASIZLIK ARTTI

Kadına şiddet davalarının faillerine uygulanan ceza indirimlerinin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı sonrasında arttığına dikkat çeken Çakırözer “Bunun bir tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Tek adam yönetimi kadınları koruma amaçlı uluslararası bir sözleşmeden hukuksuz biçimde ve bu kadar rahat biçimde çıkarsa, işte yargıda da bunun yansımaları oluyor. Sadece Eskişehir’de yaşanan mağduriyetlerde bu vahim ceza indirimi kararları Türkiye için bir işaret fişeği olmalıdır. Bu kararlar gösteriyor ki kadına yönelik şiddet ve cinayet davalarında ne koruma, ne ceza ne de adalet var” dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@