O yöntem yeniden revaçta

Kurban Bayramına sayılı günler kala vatandaşlar bıçaklarını biletmeye başlarken, bunun için motorlu makineler yerine özel taş ve eğe kullanan bıçakçı Fahrettin Yüzekaya "Bıçağın daha uzun süre keskin kalması ve çeliğini kaybetmemesi ancak eğe ile mümkün, bu sebeple bu yöntemi tercih edenlerin sayısı artıyor" dedi.

Eskişehir 25.07.2020, 13:11 25.07.2020, 15:55
O yöntem yeniden revaçta

Bıçak bilemek için kullanılan motorlu makinelerinin yaygınlaşmadığı eski günlerde, köylerden kentlere kadar tercih edilen taş ve eğe ile bileme sistemi, artık yok olmaya yüz tuttu. Günümüzde bıçakların eğe ile bilenmesi çok yaygın değilse de, faydalarını bilen vatandaşlar hala bunu tercih ediyor. Bıçağın suyunu kaybettirmeden, yüksek emek sarf edildikten sonra ortaya çıkan bilenmiş bıçakların, makine ile bilenen bıçaklardan daha kalıcı ve keskin olduğu belirtiliyor. Eskişehirlilerin, Kurban Bayramından önce bıçaklarını eğe ile biletmeye daha fazla yöneldiği kaydediliyor.

Taş ve eğe ile bileme daha fazla emek istiyor

Yok olmaya yüz tutan bileme sistemini yaşatacak ustaların da artık pek bulunmadığı kentte, bıçakçı Fahrettin Yüzekaya bu geleneği yaşatıyor. Fiyat olarak diğer yöntemden bir lira fazla ücretle özel taş ve eğe sistemiyle bıçakları bileyen Yüzekaya, bu tercihte artış olduğu dile getirdi. Yüzekaya, “Makine ile bileme, bıçağın çeliğini kaybettiriyor. Biz özel taş ve eğe ile biliyoruz. Eskişehir’de bunlardan artık pek kalmadı. Bildiğimiz kadarıyla tek biz varız. Ben eğe ve el işçiliğiyle bileme işlemini yapıyorum. Bu işler normal makine ile yapılanlara göre fazla vakit ve emek alıyor. Vatandaşlar da bu tip bilemeden gayet memnun. Makine ile biletenler memnun kalmıyor, çünkü bu tip bileme yüzünden bıçaklar çabuk köreliyor ve bıçağın çelik suyunu kayboluyor. Eğer kullanıcı eğe ile bilemeyi biliyorsa eğe ile bilemeyi evde yapabilir. Makine ile 3 liraya bilenirse biz 4 liraya yapıyoruz, ama bizim ki daha kalıcı oluyor. Ancak dediğim gibi Eskişehir’de çok eğe ile bileyenler yok... Onun için de mecbur makine ile yaptırılıyor. Diğer yandan biz saatte en fazla 10 tane bıçak eğliyoruz. Çünkü zaman ve emek alıyor. Ancak makine 1 saatte 50’dan fazla yapılabiliyor. Onun için fazla vakti olmayan vatandaşlar bu yöntemi daha çok tercih ediyor. Eskişehir’de eğe ile bileme yoktu. Biz  birkaç yıl önce yeni başlattık. Çoğu insan, özellikle gençler bu bileme sistemi hakkında bilgi sahibi değil. Bu kültürümüzün bir parçasıdır. Ancak son zamanlarda kulaktan kulağa haber olunca bize gelen talepler arttı. Vatandaşlar da artık eğe ile bilemeyi tercih etmeye başladı. Geçen sene kurban bayramından önce 100 bıçak yaptıysak, bu yıl 250-300 bıçak yapıyoruz. Arife gününe kadar bu talepler daha da artacaktır” şeklinde konuştu.

“Bıçak fiyatlarında zam yok, ama ucuz bıçak alınmasın”
Ülke genelinde yaşanan ekonomik krizi nedeniyle birçok sektörde zam yapılması söz konusuyken Bıçakçı Yüzekaya, enflasyona rağmen bıçak sektöründe geçen seneye göre fiyat artışı olmadığını belirtti. Yüzekaya, “Geçen seneye göre fiyatta herhangi bir değişiklik yok. Zam yapmadık. Geçen sene 40 liraya verdiğimiz bıçağı bu sene de 40 liraya veriyoruz. Normalde yaşadığımız zorluklar nedeniyle zam yapmamız gerekiyor, ama biz vatandaşları düşündük. Karımızdan indirerek onlara hizmet ediyoruz. Piyasada pek çok fiyatta bıçak bulunuyor. Ancak kurbanlık kesimi için vatandaşlara tavsiyemiz; en az 40-70 lira arasında bulunan bıçakları tercih etsinler. Çünkü öbür türlü bıçaklar et kesimi için uygun olmayabilir” diye anlattı.

Yorumlar (0)
26°
az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@