Medya ve basın topluma ekolojik bilinç kazandırmalı

Eskişehir.net’e konuşan ESTÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Türe, medyanın toplumu ekolojik yönden bilinçlendirmesi gerektiğini öne sürdü.

Eskişehir 04.07.2019, 17:58
Medya ve basın topluma ekolojik bilinç kazandırmalı
banner11

Merve Akman’ın konuğu olan Prof. Dr. Cengiz Türe, medyanın, ekoloji ya da çevreyle ilgili bir haber yapıldığı zaman haberin kendisinden ziyade olayın bilimsel temelleri üzerinde durması gerektiğini ifade ederek “Ben bunu hep şöyle söylüyorum; Topluma bir haberi verirken balık vermek yerine toplumda balık tutmasını sağlayacak, bir haber karşısında onu reaksiyona geçirecek öncül bilgilere sahip olması gerekiyor. İşte bunu biraz ihmal ediyor günümüz medyası. Sadece çevre ve ekolojiyle ilgili felaket haberlerini vermek durumunda kalıyoruz. Bunun yerine ekolojinin ve çevrenin ne kadar önemli olduğunu vermemiz gerekiyor. Toplumsal hafızaya farkındalık düzeyinde yansıyacak durumda haberler yapmıyoruz”  sözlerini kullandı.

Bu şekilde yapılan haberlerin toplumda saman alevi etkisi yarattığını ve zamanla unutulduğunu belirten Türe “Unutuyoruz. Çünkü medya toplumun olaylar karşısında haber değeri olan şeyleri seçmesiyle yansıtıyor. Oysa haber değerinden çok toplumda bilinçlenme yaratılması gerekiyor. Çevre konusunda bilgilendirmek, eğitmek, onların farkındalığını arttırmak yerine; hep bir olay olduğu zaman bu konu üzerinden giden haber yapılıyor. Bunun haber değeri belki yüksek olabilir ama kalıcı olmaz. Toplumdaki gerekli sosyal dönüşümü sağlamak adına yararlı olmaz. Sadece eyvah dedirtebilirsiniz topluma. Ama o eyvah karşısında bir daha bunun olmaması için gerekli duyarlılığı ve farkındalığı onlara yükleyemezsiniz” dedi.

Yorumlar (0)
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@