Kadın cinayetleri konusunda gelin tek yürek olalım

Eşitlik İçin Kadın Platformunun Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni “Kadın Cinayetleri” özel gündemi ile toplantıya davet etmesi üzerine, Cumhuriyet Halk Partisi adına konuşan Eskişehir Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkan Vekili Dr. Jale Nur Süllü, “Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin siyaseti olmaz. Vicdanınızın sesini dinleyin, siyasi aidiyetlerinizi unutun. Kadınlar ölmesin diye tek yürek olalım” çağrısında bulundu.

Eskişehir 27.01.2021, 13:32
Kadın cinayetleri konusunda gelin tek yürek olalım
banner11

Meclis’te kadın konusunda verilen sayısız araştırma önergesinin her seferinde, AKP ve MHP oyları ile reddedildiğini, kürsüye gelen AKP Milletvekillerinin Türkiye’de kadınlar hiç şiddete uğramıyormuş, öldürülmüyormuş gibi, işlerin nasıl iyi yönetildiğine yönelik konuşmalar yaptığını belirten CHP Eskişehir Milletvekili Süllü, kadınların ise şiddete uğramaya ve öldürülmeye devam ettiğine dikkat çekti.

Erkekler tarafından katledilen kadınların arkalarında gözü yaşlı analar, babalar ve çoğu zaman da anasız evlatlar bırakarak yaşama veda ettiğini söyleyen Süllü, “Burada, kadın cinayetlerinin araştırma önergesine hayır oyu veren milletvekilleri, her gün kadına yönelik şiddet haberi ya da kadın cinayeti duyduklarında ne hissediyorlar? Bakanlarının söylediği gibi, Ayıp mı diyorlar? Bu bizim kadın cinayeti olarak kabul ettiğimiz kadın cinayeti değil mi diyorlar? Yoksa, erkekler kadınları öldürebilir bu işin fıtratında, diyip öylece unutuyorlar mı?” sorularını iktidar vekillerine yöneltti.

KADIN CİNAYETLERİ KONUSUNDA GELİN TEK YÜREK OLALIM

Günlerdir, Eşitlik İçin Kadın Platformu’nun çağrısı ile toplumun TBMM Genel Kurulunu, kadın cinayetleri konusunda özel gündemle toplanmaya çağırdığını hatırlatan Dr. Jale Nur Süllü, “Ülkemizde yaşanan cins kırımı konusunda bırakın Genel Kurulun toplanmasını, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, 6 aydır toplanmıyor. Komisyonu acilen toplantıya davet ediyoruz.” dedi.

Jale Nur Süllü, bu ülkede yaşayan 83 milyonun canından Meclisteki 584 milletvekilinin sorumlu olduğunu vurgulayarak tüm siyasi parti milletvekillerine siyasi aidiyetleri bir yana bırakıp kadınların ölmemesi için, tek yürek olma çağrısında bulundu.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@