İşverenler işçi bulamıyor!

AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, “Firmalar adam arıyor. Bizden de istiyorlar. Gönderecek işçi bulamıyoruz. İş arayan beni bulsun” dedi.

Eskişehir 28.07.2021, 14:13 29.07.2021, 11:43
İşverenler işçi bulamıyor!
banner11

ESKİŞEHİR İŞ İLANLARI İÇİN TIKLAYIN!

Bir program dönüşü yolda Medya Grup Başkanımız Cihan Yıldırım ile karşılaşan Çalışkan, Yıldırım’a “İş arayan bir tanıdığın var mı, varsa hemen gelsin gönderelim iş başı yaptıralım” dedi. Çalışkan, sohbetin ilerleyen bölümlerinde “İşsizlik mi var, iş beğenmeme mi var” diye sordu.

İş buluruz… Anında buluruz!
Her gün işçi arayan bir patronun ya da firmanın kendisine ulaştığını ifade eden Çalışkan, “Her yerde iş var. Herkes işçi arıyor. Özel sektörden bahsediyorum. OSB’de iş var, iş çok… Şu an bizden çeşitli sektörlerde istihdam edilmek üzere 500’e yakın adam isteniyor. 3 bin 700 maaş var, 5 bin maaş var. İşe ihtiyacı olan varsa bize gelsin. İş buluruz… Anında buluruz. Biz çalışacak adam bulamıyoruz. Geçen gün bir çağrı merkezi 100 kişi istedi. 10-15 kişi anca gönderebildik.”

İşçi taleplerini karşılayamıyoruz
Çalışkan, şöyle devam etti: “İş beğenmeme var. İş adamlarının işçi taleplerini karşılayamıyoruz. İnsanlar kamu kurumu tercih ediyor. Bana iş bulun ama kamu kurumunda olsun… Adam arıyoruz, çalmadık kapı bırakmıyoruz. Partili, partisiz fark etmez. Yeter ki çalışacak olsun. Bu işçi bulma işine ciddi mesai harcamaya başladım. Yok, bulamıyoruz. Şoför arayan var, özel güvenlik görevlisi arayan var, çağrı merkezi personeli arayan var, vasıflı, vasıfsız işçi arayan var… Tatil firmasını müşteri temsilcisi arıyor. Herkes arıyor, işçi bulan şanslı.”

Eskiden iş arayanlar bulurdu
İl Başkanı “Şok Market 20 kişi talep etti ama üç-beş kişi gönderebildik. İnsanlar iş beğenmiyor. Burası kesin. Temizlikçi arayan var. Kaynakçı alanında ciddi açık var. Herkes kaynakçı arıyor. Gaziantep’ten kaynakçı getirenler var. Günlüğü yaklaşık 1000 lira, Antep’ten kaynakçı getiriyor sanayici… Bizi eskiden iş arayanlar bulurdu, şimdi işçi arayan bize ulaşıyor. Senin aracılığınla bir daha sesleniyorum. İş arayan bize gelsin. Hemen gelsin, yarın işbaşı yaptıralım.”

Yorumlar (8)
volkan 6 ay önce
Ben iki üniversite bitirmiş belirli iş tecrübeleri olan yabancı dili olan belirli programları bilen biriyim ve neredeyse 2 bucuk yıldır işssizim sizin o dediginiz işverenler hangi ülkede yaşıyorlar acaba? Ama dogru onlarda asgari ücretli hamal vasıfsız işçi arıyorlar bizim gibilerine burun kıvırıyorlar kac firmayla görüşmeye gittim hep daha sonra ararız lafları.10 yıldır hem yerel de hem ulusal olarak size oy veriyordum ama artık oy falan vermeyeceğim.!
ahmet 6 ay önce
bırakın bu samimi olmayan sözleri.Neden üniversite mezunu işsizlere iş bulmuyorsunuz yok temizlikçi arıyorlarmıs yok market eleman arıyormus kaynakcı yokmusmus her ile üniversite acıp herkesi üniversite mezunu yapın sonra işci bulamıyoruz diye birde dert yanın ilkokul mezunlarını bekçi yapın üniversite mezunlarını umursamayın başlarının carelerine bakmalarını soyleyin ama bu devran boyle devam etmeyecek sizde biliyorsunuz!..
İşsiz bir genç 6 ay önce
insanlar kendi okudukları meslekleri yapmak istiyorlar. Eğer insan kaynağı ihtiyacı ile eğitimler uyuşmuyorsa, işçi ve işveren piyasasında işçi aleyhine bir dengesizlik var ise bunun temel nedeni yanlış politikalardır. 19 yıldır iktidarda olarak bunları siz de biliyorsunuzdur herhalde.
İşsiz bir başka genç 6 ay önce
Eskişehir nereden tutsan elinde kalan bir şehir bence bu hususta. Üniversite mezunusun kamuda atama yok. Özel sektöre gireyim diyorsun. Memlekette iş kanunu var, asgari şartlar uygulansa bile yeter diyorsun. Bakıyorsun ki iş kanunu hiç özel sektöre uğramamış.. Haftada 6 gün / günlük 12 saat toplamında ay sonu fazla mesai olmadan ve yolsuz asgari ücret teklif ediyor bir çoğu. Aksine henüz denk gelemedim. Geldiysem şayet 2 kişilik işi tek kişiye yükleyerek 3.200 yapalım rakamı diyenini gördüm. Denecek çok şey var..
Burak 6 ay önce
Askerden geldiğimden bu yana 20'den fazla yere başvurdum. Çoğu işveren olumlu veya olumsuz bir dönüş yapmaya bile tenezzül etmiyor.
İş teklifi yapanlar da haftada 60 saat çalışmaya kuru asgari ücret veriyor. Sözde İş Kanununda 45 saat çalışmayı geçtiğinde fazla mesai ödenmesi gerekiyor. İşverenlerin büyük çoğunluğu ne fazla mesai ödüyor, ne yol masrafını karşılıyor, ne de maaşı zamanında ödüyor.
Sen işçinin fazla mesaisini adam akıllı öde, yol masrafını karşıla, maaşını zamanında yatır! Bak bakalım o zaman nasıl eleman buluyorsun!
İşçi bulamıyorlarmış, hadi oradan! Sizin yalanınız batsın!
FIRAT G. 6 ay önce
İnsanlar iş beğenmiyor. Burası kesin. demişsiniz ancak 6 ayda 700 den fazla iş başvurusunda bulundum. daha önce deneyimim olmayan belirtiğiniz işlere dahi başvurdum ya askeri ücret ödemezler, ya sigortanı tam yatırmazlar ya deneme süreci diyerek sizi kullanırlar. eşi dostu olan için iş bulmak statülü statüsüz ( statüsüz bir iş bulması zor) çok kolay ağan dayın var ise torpilin var ise sırtını bir yere dayanmış ise mülakat soruları önüne gelir. siz hiç aç kalmamışsınız ay sonu nasıl gelir düşünmemişsiniz o yüzden baktığınız yerden iş beğenmeyen çok ...
ALİ 6 ay önce
ASKERİ ÜCRETLE 12 SAAT ÇALIŞACAK ADAM ARAYAN YER ÇOK
bilal 6 ay önce
kendi teşkilatındaki vasıfsız adamlar bile senin bulduğun işleri beğenmiyorsa ya köle arıyolar işverenler ya da iş yok sen yalan söylüyorsun

Gelişmelerden Haberdar Olun

@