İnternet bağımlılığı sekiz yaşına düştü!

Merve Akman’ın konuğu olan Eskişehir Umut Mücadele ve Uyum Derneği (UMUDER) Başkanı Bayram Kök, çocuklarda internet bağımlılığı üzerine yaptıkları çalışmayla ilgili çarpıcı sonuçlara yer verdi.

Eskişehir 18.07.2019, 15:07
İnternet bağımlılığı sekiz yaşına düştü!
banner11

Eskişehir. Net’ e konuşan Eskişehir Umut Mücadele ve Uyum Derneği ( UMUDER) Başkanı Bayram Kök, 12-18 yaş arası 1951 öğrenci arasında yapılan araştırmada, çocuklar arasında internet bağımlılığının başlama yaşının sekizlere kadar düştüğünü belirterek “Bunun ilk aşaması tabi ki yoksunluk. Bir yere gittiğimizde zaman zaman şuna şahit oluruz; birimizin çocuğu eline telefonu ya da tableti verip ona çizgi film açmadığımız zaman başlar ağlamaya. İşte bu yoksunluğun en basit ve en pratik göstergelerinden bir tanesidir. Çocuklarımıza sorduk; interneti daha çok ne amaçla kullanıyorsunuz dedik. Çocuklarımızın yüzde yetmiş beşi bilimsel amaçlar dışındaki işler için kullandıklarını söyledi. Bir diğer çarpıcı sonuç; maalesef çocuklarımızın günlük ortalama internette geçirdiği zaman dört buçuk saatin üzerinde” sözlerini kaydetti.

Yapılan araştırmanın en doğru sonuçları verebilmesi için özel-devlet okulu, kent-ilçe ayırmaksızın her düzeyde çalıştıklarını belirten Kök” Bu çalışma sonucunda gördüğüm unsurlardan biride şuydu; Ebeveynlere sorduk, çocuklarınızın internette geçirdiği zamanı ne ölçüde bilinç dahilinde geçirdiğinden sizin bir bilginiz var mı? Siz çocuklarınızı izleyebilecek bilgi donanımına sahip misiniz? Maalesef yok ve daha da kontrolsüz bir düzeye gidiyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@