Günay’dan AKPM komisyon deklarasyonuna ilişkin açıklama

AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay, AKPM Sosyal İşler, Halk Sağlığı ve Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu’nda önemli açıklamalarda bulundu.

Eskişehir 20.05.2021, 16:24
Günay’dan AKPM komisyon deklarasyonuna ilişkin açıklama
banner11

AKPM toplantısında komisyon adına ortak deklarasyon taslağı görüşüldü. Görüşmenin başlığı, “Orta Doğu Krizi: Çocukları koru” idi.

%76 DESTEK İLE KABUL EDİLDİ, GÜNAY ‘’DESTEKLİYORUZ ANCAK YETERLİ BULMUYORUZ!’’

AKPM Komisyonu adına ortaya koyulan deklarasyon taslağı, komisyon üyelerinin %76’lık desteği ile kabul edilirken, konu ile alakalı Prof. Dr. Günay, “Bu ortak deklerasyonu Türk Delegasyonu olarak destekliyoruz. Ancak yeterli bulmuyoruz. İsrail’in sistematik ve orantısız güç kullanması sonucunda Kudüs’de, Filistin’de masum çocukların yanında, her yaştan, her cinsiyetten, her etnik kökenden masum sivillerden de hayatını kaybeden var. Bu nedenle deklarasyonun kapsamının genişletilmesi gerekiyor. “ şeklinde açıklamada bulundu.

SÖZÜNÜ KESEN KOMİSYON BAŞKANINA ‘’NE YAPARLARSA YAPSINLAR MAZLUMLARIN YANINDA OLACAĞIZ’’

Konuşması bitmeden sözü kesilen Prof. Günay, daha sonra bir önerge verdi. “Herhangi bir rapor hakkında konuşma süremiz belli. Ancak komisyon başkanı konuşmamı bitirmeme izin vermedi. İsrail’in yaptıklarının uluslararası hukuka aykırı olduğunu, uluslararası kararlarla örneklendiriyordum. Uluslararası hukuka ve kararlara karşı insanlık suçu işleniyor. Bütün ve birleşik olarak Kudüs’ün İsrail'in başkenti olduğunu kabul eden 1980 ‘Kudüs Yasasına’ karşı bu yasanın geçersiz ve kanuni bağlayıcılığı olmadığını vurgulayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 478 Sayılı Kararı; Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Filistin topraklarında işlenen savaş suçlarının araştırılmasının mahkemenin yetkisi dahilinde olduğunu belirten 5 Şubat 2021 Kararı; Uluslararası Af Örgütü’nün, İsrail güvenlik güçlerinin, işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinli barışçıl göstericilere karşı defalarca, yasa dışı ve aşırı güç kullandığını belirten raporu. Belge ve uluslararası kararları gündeme getirmemizden rahatsız olanlar oldu galiba. Ben de bir önerge verdim ve ‘İsrail’in çocuklarla birlikte tüm sivilleri hedef alan saldırılarını hemen durdurmasına yönelik. Bir Alman Milletvekili ters yönde tutum aldı ve İsrail’de de çocukların öldüğünü ve dengeli bir deklarasyon olmadığını savundu. Ne yaparlarsa yapsınlar daha çok konuşacağız. Mazlumların yanında olmaya kararlıyız.” Şeklinde açıklamada bulundu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@