Esnaflar, battıkça batıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Uluönder Mahallesi’nde Tepebaşı İlçe Örgütü tarafından esnaf için hazırlanan maskelerin dağıtımına eşlik ederek vatandaş ve esnafın şikayetlerini dinledi.

Eskişehir 12.10.2020, 11:59
Esnaflar, battıkça batıyor
banner11

“Her ne kadar saray yönetimi kabul etmese de son yıllarda kendini hissettiren ekonomik durgunluk, Covid-19 küresel salgını ile iyiden iyiye derinleşti. Salgın sürecinde en ağır darbeyi, esnaf aldı. Esnaflar, biriken kiralar, stopajlar, çoğu gündelikle çalışanlarına yapamadıkları ödemeler, elektrik, su, doğalgaz faturaları, SGK primleri ve kredi borcuyla, döviz baskısıyla ekmeğinin kaygısında, güvencesiz ve umutsuz ayakta durmaya çalışıyor. Türkiye’de yılın ilk 6 ayında 35 bin 965 işyeri kapandı; devren işyeri ilan sayısı, geçen yıla göre %77 arttı.” diyen Dr. Jale Nur Süllü, Saray yönetiminin kamusal önlemlerle çözüm üretmek yerine, tüm sorumluluğu vatandaşlara yüklediğini söyledi. Süllü, “Çıkıp konuşan, ama nereye ve neye baktığı belli olmayan bakanların tek derdi, yandaş şirketler ve müteahhitler. Esnaftan hiç söz etmiyorlar ama esnaflar, battıkça batıyor! “ dedi.

Bir tuhafiyeci esnafının, 17.00 itibariyle kasasına girenin sadece 5 TL olduğunu göstererek yaşadığı zor durumu özetlediğini belirten Süllü, ziyaretleri sırasında, siftah yapmadan kepenk kapatan ve yüksek elektrik faturası sebebiyle iş yerlerinin ışıklarını yakmadan oturan esnaflara şahit olduklarını söyledi. “Böyle giderse kapatmak zorunda kalacağız” diyen esnaf sayısı artışının, kaygı verici olduğunu dile getiren Süllü Esnafın bu halinin sorumlusu saray yönetimi, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı 17 maddelik çözüm önerisini hayata geçirmek için acilen harekete geçmelidir” dedi.

Jale Nur Süllü, esnaf ziyaretlerinde vatandaşların sorunlarını dinlemeye ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin çözüm odaklı politikalarını anlatmaya devam edeceklerini belirtti.

Yorumlar (0)
az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@