Eskişehir’deki fabrikalar sıkıntı yaşıyor

 Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde bulunan çoğu firmanın, özellikle pandemi sonrasında üretim yaptıkları fabrikalarında işçi bulma sıkıntısı çektiği, patronların işçi beklediği belirtiliyor.

banner162
Eskişehir 01.09.2020, 11:09 01.09.2020, 15:57
Eskişehir’deki fabrikalar sıkıntı yaşıyor
banner11

Tüm dünyayı yakından etkileyen Korona virüs (Covid-19) sürecinde sanayiciler de bir çok zorluk yaşadı. Fakat normalleşme sürecinin başlaması ve çarkların adeta yeniden dönmeye başlaması ile birlikte fabrikalar çalıştıracak işçi bulma konusunda zorluklar çekiyor. Üretimlerini hızlandırmak isteyen firma sahipleri, istihdam oranını arttırmak istese de elaman bulamıyor. Firmalar, fabrikalarında çalışan işçilerle maksimum verimi almak istese de, ellerinde bulunan elemanların yetmemesi sebebiyle, gerekli üretimi yapamıyorlar. Yeterli işçi bulunması durumunda ise üretimin daha da artacağı, ekonomiye daha fazla katkı sağlanacağı belirtiliyor.

Eskişehir’de işçi bulmakla ilgili ciddi sıkıntılar mevcut”

banner34
Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir’de çalışan bulma konusunda ciddi sıkıntıların olduğunu söyleyerek, “Şu anda işten çıkartma yasağı var ve doğal olarak insanların önemli bir kısmı bu kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyor, ama işçi de çıkartamıyor. Bu sebepten dolayı fazla elamanı ya da işçisi varsa da kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyor. Böyle olunca zaten işsizlik oranları 12,8 seviyesinde. Yeni eleman istihdama katılım oranları Türkiye’de her geçen gün daha da düşüyor. Her ne kadar genç işsizlik oranı yüksek olsa da, istihdama katılma oranı çok düşük. Bu anlamda Eskişehir’de işçi bulmak ile ilgili ciddi sıkıntılar mevcut” diye konuştu.

“Şu an insanları istihdam etmek için her türlü yola başvuruyoruz ama ne yazık ki bir sonuca ulaşamadık”
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde bulunan bir firma sahibi Sayat Çakır, kendileri dahil birçok fabrikanın personel bulma konusunda sıkıntı çektiğini ifade etti. İstihdam için her türlü yola başvurduklarını ifade eden firma sahibi Sayat Çakır, “Şu an mevcut durumda zorluk yaşanıyor açıkçası. Personel bulabileceğimiz kaynaklarda şu an bir kısıt var. Galiba bu hem insanların pandemi dolayısıyla çekincelerinden kaynaklı. Ama genel olarak baktığımızda ciddi bir sıkıntı görüyoruz. Personel bulamıyoruz. İlanlarımızı veriyoruz. İnternet ortamında da bunu desteklemeye çalışıyoruz. İş-Kur tarafı zaten pandemi dolayısıyla kapandı. Toplu görüşme şu anda yapma şansınız da yok. Şu an insanları istihdam etmek için her türlü yola başvuruyoruz, ama ne yazık ki bir sonuca ulaşamadık. Olabildiğince elimdeki insan kaynağı ile maksimum verim almaya çalışıyorum, ama şu içeride bulunan insan kaynağı kadar bu kadar daha insan gelse benim ihtiyacım var. Sırf benim de değil. Organizede bulunan bir çok fabrikanın durumu bu şekilde. Her zaman diyoruz ülkenin kurtuluşu üretimde, ihracatta diye. Biz de bunun için gece gündüz çalışıyoruz. Tek amacımız bu. Buradaki en büyük kısıtımız personel alanında yaşıyoruz. Bizim önümüzde gördüğümüz en büyük engellerden biri bu" dedi.

Yorumlar (5)
Esesli 5 ay önce
Dönemsel işçi almayı bırakırsanız düzelir bir nebze insanları 6 ay çalıştırıp çıkarıyorsunuz insanlar da 6 ay sonra ne yapacağım kaygısı ile size bağlı kalmak istemiyor önce 6 ay çalıştır çıkar durumunu kaldırın.kadro verin teşvik verin. Mesela 2500 ücret yapın malum fabrikalar ağır yerler bant olayı ayakta dikilme olayı seri üretim olayı biraz zor bir iş. İnsanlar evine ekmek götürmek istiyor. Bir garanti bekliyor. Garantiyi verin gerisi kendiliğinden gelir bence
ÖZLEM 5 ay önce
eşim aylardır heryere başvuruda bulundu geri dönen olmadı bu mudur işçi arayışları Allah aşkına hiç inandırıcı bir haber değil tek başıma çalışıyorum yetmiyor şükür yinede daha kötü durumda olan insanları düşünemiyorum.
Suat 5 ay önce
Kadrolu ve maaşları gecinebilecek şekilde ayarlasınlar
timuti 5 ay önce
YALAN HABER.. 4 aydır gittiğim görüşmelerde biz size dönüş yapıcaz diyip yolluyorlar milyonlarca issiz var
Bekir 5 ay önce
Asgari ücretle geçinmesi zor olan günümüz şartlarında asgari ücret verirseniz bulamassınız hepbana Rabbena diyen işverenler olduğu sürece düzelmez bu durum hem adama iki kişinin yaptığı işi yaptırcan hem de asgari ücret verecen ne güzel dünya be
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@