Eskişehir'de Cumhuriyet Tarihi Müzesi yenilendi, hedef 300 bin

Anadolu Üniversitesince kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş öyküsünün belge ve eserlerle anlatıldığı Cumhuriyet Tarihi Müzesi, yeni yüzüyle 300 bin ziyaretçi ağırlamayı hedefliyor.

banner162
Eskişehir 05.04.2019, 14:24
Eskişehir'de Cumhuriyet Tarihi Müzesi yenilendi, hedef 300 bin
banner11

Odunpazarı ilçesinde 1916'da inşa edilen ve Turan Numune Mektebi olarak kullanılan bina, 23 Nisan 1994'te üniversitenin hizmetine girerek Cumhuriyet Tarihi Müzesi oldu. 2013 yılından bu yana kapalı olan müze, AÜ Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı ve ekibinin 1,5 aylık çalışması sonucu yenilenerek tekrar hizmete girdi.

"Türk tarihindeki süreklilik" ve "milli devletin doğuşu" temaları üzerine yeni kurgusuyla misafirlerini ağırlayacak müzede, Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon ve Grafik Bölümü öğretim üyeleri ile öğrencilerinden oluşan ekip tarafından projeksiyon odaları, yeni görsel ve yeni vitrinler hazırlandı. Müzenin senaryosu, koreografisi yeniden tasarlandı.

banner34

Envanterinde 19'uncu yüzyıla ait tabancalar, tüfekler, kılıçlar ve çeşitli madalyalar ile Atatürk'e ait günlük eşyalar, yağlı boya portreler, Türk donanmasının geçmişte kullandığı gemilere ait maketler bulunan müzenin teşhir bölümlerine Çomaklı'nın girişimleriyle Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ (TÜLOMSAŞ), Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığından geçici olarak alınan bazı eserler eklendi.

Restorasyon çalışmalarından önce yıllık ortalama 150 bin kişinin ziyaret ettiği müzenin yeni yüzü sayesinde bu sayının artması bekleniyor.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@