Eşitlik yalnızca rakamlardan ibaret değildir’

AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay, AKPM Genel Kurulu’nda Avrupalı parlamenterlere hitap etti.

Eskişehir 30.09.2021, 15:41
Eşitlik yalnızca rakamlardan ibaret değildir’
banner11

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde eşit temsiliyet konusunda hazırlanan rapor hakkında Türk Delegasyonu adına konuşan Prof. Dr. Günay, “Öncelikle, bu son derece önemli raporun hazırlanmasında gösterdiği büyük çaba için raportöre teşekkür ederim. Hedef 4 yıl içinde, 2026 itibari ile en az %40 kadın temsiliyetinin olması. AKPM kadın temsiliyeti konusunda çok güzel bir örnek. 2007 yılında üye ülke delegasyonlarının kadın kotası %30 olarak belirlenmiş. On yıl içinde AKPM’de kadın milletvekili oranı %37 olmuş. Şimdi beklenti ulusal parlamentolarda da bu orana ulaşmak. Ancak bir çok üye ülkede kadın temsiliyetinin yetersiz kaldığını görüyoruz. 16 üye ülkenin parlamentolarında kadın temsiliyeti %25’in altında. Ülkelerin delegasyonlarında ve nihayetinde Meclis'te kadın ve erkek eşitliğini sağlamak amacıyla Meclis'te cinsiyet dengesini daha da geliştirmek için somut çözümler sunulan bu raporu çok değerli buluyorum. Bu atılan adımın, diğer kuruluşlar ve ulusal parlamentolar için de cesaret verici olacağına inanıyorum. Bazı ülke deneyimleri kadın siyasetçi temsiliyeti için uygulanan minimum kota bu hedeflere ulaşmada önemli bir adım olduğunu gösteriyor. Bu pozitif ayrımcılıktan çok, kadın siyasetçilerin karşılaştıkları eril sistem tarafından oluşturulan görünmeyen engellerin kalkması açısından önemli. Aslında kotadan çok adil bir yarış istiyoruz.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadın siyasetçi temsiliyeti hakkında bilgi veren Günay “Önderimiz Atatürk’ün temelini attığı kadınların seçilme hakkının kabul edildiği 1934 yılından bu yana kadın üyelerin bulunduğu TBMM'nin temsilcisi olarak bu raporu memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak bu adımın yeterli sayılamayacağını da bilmeliyiz çünkü eşit katılım sadece rakamlardan ibaret değildir. Karar verme mekanizmaları içinde kadınların aynı zamanda etkin rol oynamaları da çok önemli. Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi ülkemizi daha ileri ve gelişmiş bir seviyeye taşımak, hedeflerimize ulaşmak için kadınıyla erkeğiyle bütün bir millet olarak omuz omuza geleceğe yürüyeceğiz. Dolayısıyla adil bir kadın temsiliyeti sağlamak için daha yapacak çok işimiz olduğuna inanıyorum.’’

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@