Devlet Konservatuvarı’ndan ünlü oyuncu Erol Keskin’e vefa

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda kurulduğu günden bu yana eğitmen olarak görev alan tiyatro oyuncusu ve rejisörü Erol Keskin’in adı, Sahne Sanatları Bölümü’nde çalışma salonuna verildi.

Eskişehir 19.06.2018, 17:35
Devlet Konservatuvarı’ndan ünlü oyuncu Erol Keskin’e vefa
banner11

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda kurulduğu günden bu yana eğitmen olarak görev alan tiyatro oyuncusu ve rejisörü Erol Keskin’in adı, Sahne Sanatları Bölümü’nde çalışma salonuna verildi. “Erol Keskin Salonu” 18 Haziran Pazartesi günü Devlet Konservatuvarı’nda açıldı. 
Erol Keskin’in sağlık nedenleriyle katılamadığı açılışa oyuncu eşi Suna Keskin, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Mustafa Kemal Biçerli katılım gösterdi. Tiyatro salonunun açılışından önce Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü’nde, sanatçının rol aldığı oyunlarda kullandığı köstüm ve aksesuarlardan oluşan sergi alanının açılışı da gerçekleştirildi. 
“Erol Keskin, kanaviçe gibi ilmek ilmek emekle insan yetiştirmiş bir kişidir” 
Açılışta duygularını aktaran Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Mustafa Kemal Biçerli ‘’Bugün çok değerli bir sanatçı olan Erol Keskin’in anısına çok değerli bir iş yapıyoruz. Erol Keskin’in sevgili eşi Suna Hanım’ın ve Prof. Dr. Erol İpekli’nin girişimiyle çok güzel bir iş başardık. Erol Keskin Hocamız konservatuvarın kurulma yılında Anadolu Üniversitesi’ne geldiğinde asistanlığa yeni başlamıştım. Dolayısıyla kendisiyle tanışma fırsatım olmadı. Erol Keskin, kanaviçe gibi ilmek ilmek emekle insan yetiştirmiş bir kişidir. Bu nedenle hocamıza bir nebze vefa gösterebilmiş olursak ne mutlu bize’’ ifadelerini kullandı. 

Tören sırasında duygu dolu anlar yaşayan Suna Keskin “Sizlere gösterdiğiniz bu vefadan dolayı çok teşekkür ediyorum. Erol, hepinizin bildiği gibi paletinde çok renkleri olan bir oyuncu ve tiyatro adamıydı’’ dedi. 
Açılışın ardından Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Tiyatro Anasanat Dalı mezunları tarafından Emmanuel Robles’in ünlü eseri Özgürlüğün Bedeli oyunu sahnelendi. 
Erol Keskin Kimdir? 
1931 yılında İstanbul’da doğan Erol Keskin, çok sayıda tiyatro oyunu ve sinema filminde oyuncu, rejisör, senarist olarak görev aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında genel sanat yönetmenliği de yaptı. Erol Keskin, 1966 ve 1967 yıllarında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi senaryo ödüllerinin; 2001’de 20. İstanbul Film Festivali, 12. Orhan Arıburnu Ödülleri ve 23. Siyad Türk Sineması Ödüllerinde en iyi erkek oyuncu ödüllerinin sahibi oldu. Bunların yanında 2004 yılında 8. Afife Tiyatro Ödüllerinde yılın en başarılı erkek oyuncusu seçildi. 2013’te ise 17. Afife Tiyatro Ödülleri kapsamında Muhsin Ertuğrul Özel Ödülüne layık görüldü. 

 

 

 

Yorumlar (0)
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@