Daha müreffeh bir seviye için çalışacağız

Vali Erol Ayyıldız, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Eskişehir 03.12.2020, 09:51
Daha müreffeh bir seviye için çalışacağız
banner11

Vali Ayyıldız mesajında;

"Engelli bireylerin sorunlarına yönelik farkındalık oluşturulması, toplum hayatına adaptasyonları, daha iyi yaşam koşullarına sahip olabilmeleri, insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla 1992 yılında Birleşmiş Milletlerce alınan kararla “3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü” ilan edilmiştir.

Engellilik yalnızca engellilerin karşı karşıya bulunduğu bir sağlık sorunu değil, aynı zamanda hukuki, sosyal ve ekonomik boyutlarıyla ele alınması gereken kapsamlı bir meseledir. Son yıllarda engellilerin hayat şartlarının iyileştirilmesi, sosyal ve ekonomik olarak desteklenmesi, geleceğe güvenle bakmaları konusunda dünyada örnek gösterilecek bir konuma ulaşan ülkemizde engellilere sunulan sosyal hizmetler çeşitlendirilerek yaygınlaştırılmış; engellilerin eğitime, sosyal hayata ve işgücü piyasasına katılımına yönelik politikalar sürdürülmüştür.

Engelli vatandaşlarımıza yönelik yapılan çalışmaları bir lütuf olarak değil, uzun süredir eksikliği hissedilen hakların sahiplerine teslim edilmesi olarak değerlendiriyoruz.  Buna rağmen yapılanları yeterli görmüyoruz, önümüzdeki süreçte değişen şartları ve ihtiyaçları dikkate alarak devletimizin yanında engelli kardeşlerimizin derdi ile dertlenen ve onlara destek sunan tüm paydaşlarımızla onları daha müreffeh bir seviyeye getirmeye çalışacağız.

Eskişehir Valiliği olarak eğitim hizmetlerinden evde bakım hizmetlerine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine varıncaya kadar engelli kardeşlerimizin sorunlarına çözüm üretme; herkesin bir arada huzur içinde yaşadığı ve her türlü engelin ortadan kalktığı bir şehir olma yolunda daha hızlı adımlar atacağımızı ve bu yönde yapılacak her türlü projeyi destekleyeceğimizi özellikle belirtmek istiyoruz.

Engelli vatandaşlarımızın gurur verici başarılara imza atabilmeleri bizim için her zaman mutluluk kaynağıdır. Bizim medeniyetimiz, gönüller arasına hiçbir engel koymayan sevgi medeniyetidir. “Ben gelmedim dava için, benim işim sevi için” diyen Yunus Emre gibi biz de ürettiğimiz bütün işlerde sevgiyi esas alıyor, asıl engelin “sevgisizlik” olduğuna inanıyoruz.

“3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü” vesilesiyle engellilik konusu karşısında daha sorumlu, bilinçli ve duyarlı davranmak zorunda olduğumuzu bir kez daha anlatmak gerekiyor. Bu kapsamda yapılacak tüm çalışmaların engelli kardeşlerimizin sorunları hususunda toplumumuzun her kesiminde hassasiyetin artmasına vesile olmasını temenni ediyor, tüm engelli vatandaşlarımızı sevgi ve saygı ile selamlıyorum." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@