Belediyeler enflasyon farkı verecek mi?

AK Partili Murat Özcan, yeni asgari ücretin ardından “Eskişehir’deki hiçbir belediye çalışanlarına bu konuyla ilgili en ufak bir işlemde bulunmadı” dedi.

ESKİŞEHİR 03.07.2022, 13:40
Belediyeler enflasyon farkı verecek mi?
banner11
banner223

Büyükşehir ve Odunpazarı Meclis Üyesi Murat Özcan, Meclis’te yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Yılbaşı itibariyle hükümetimiz devlette çalışan gerek sözleşmeli gerekse kadrolu işçilere enflasyon farkı adı altında yüzde 30 iyileştirme yapmıştır. İlan ettiği zamların dışında yapmıştır bunu. Ama görüyoruz ki yılbaşından itibaren Eskişehir’deki hiçbir belediye çalışanlarına bu konuyla ilgili en ufak bir işlemde bulunmadı. Yani enflasyon farkı adı altında bir ödeme taahhüdünde bulunmamış. Gördüğümüz, duyduğumuz ve bize iletildiği kadarıyla şirketlerinizde çalışan insanlar ortalama 5 bin liraya çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Üstelik yol ve yemek masrafları da bunun içindedir. Asgari ücret 5 bin 500 lira oldu ve bu nasip olursa yılbaşında da yenilenecek. CHP’li belediyeler ‘İktidara geldiğimizde şunu yapacağız’ dediği zaman biz ‘Önce bunu belediyende yap ki iktidara geleceğiniz zaman bunun bir karşılığı olsun’ diyoruz. Çalışanlara öncelikle enflasyon farklarını ödemenizi istiyoruz. Ondan sonra da taahhüt ettiğiniz zam farkını ödeminizi istiyoruz.”
Kazım Kurt: Enflasyon hızınıza yetişme şansımız yok 
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, cevap olarak şöyle konuştu: “Günün şartlarına göre en iyi ücretleri verdik ama sizin enflasyon anlayışınız, yönetim anlayışınız öyle bir noktayla geldi ki bizim verdiğimiz ücretler altı ay sonra bitti, üç ay sonra bitti. Tıpkı şimdi olduğu gibi… Şu anda da bitecek. Resmi enflasyon yüzde 73,5… ENAG’a göre yüzde 160’ın üstünde. Asgari ücret 5500 oldu. Yeter mi? Enflasyonun yüzde 160 olduğu bi yerde yüzde 30 ile asgari ücretliyi bi noktaya getirmeye çalışıyorsanız… Maaş ağustosta alınacak, alıncaya kadar para bitecek. Dolayısıyla bizim sizin enflasyon hızınıza yetişme şansımız yok. O gücümüz de yok, fren tutmuyor, gidiyor. Toslayacak, hiç kaşını gözünü oynatma. Ekonomiyi bitirdiniz, Türkiye 2002’den daha kötü bir durumda. Bazıları için iyi, yandaşlar için iyi… 20 yıldır düzeltemeyen 21’nci yılda düzeltemez. Odunpazarı Belediyesi bu asgari ücrete göre yeniden değerlendirmesini yapacaktır. İşçisini bazı sıkıntılara mahkum etmeyecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

Yorumlar (0)
26
az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@