Avukat Yapıcı'nın ısrarlı girişimi geyikleri kurtardı

Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Gülçin Yapıcı, Eskişehir'in de arasında bulunduğu 4 ilde 20 kızıl geyiğin avlanması için Orman ve Tarım Bakanlığı'nca Afyonkarahisar'da düzenlenen ihalenin yürütmesinin durdurulması için açtığı davada istediği sonuca ulaştı.

ESKİŞEHİR 20.09.2022, 16:27 20.09.2022, 16:50
Avukat Yapıcı'nın ısrarlı girişimi geyikleri kurtardı
banner11

Haber merkezi

Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Gülçin Yapıcı, Eskişehir'in de arasında bulunduğu 4 ilde 20 kızıl geyiğin avlanması için Orman ve Tarım Bakanlığı'nca Afyonkarahisar'da düzenlenen ihalenin yürütmesinin durdurulması için açtığı davada istediği sonuca ulaştı. Böylece 20 kızıl geyik avlanmaktan kurtuldu.

Eskişehir Barosu'na kayıtlı avukat olan Yapıcı, eskisehir.net'e yaptığı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın boynuzlu kızıl geyiklerin ‘av turizmi' adı altında vurulmasına izin vermesinin kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Afyonkarahisar'da 2, Kütahya'da 1, Denizli'de 2, Eskisehir'de 15 olmak üzere toplam 20 kızıl geyiği kurtarmak için Afyonkarahisar'da 16 Eylül'de yapılan av ihalesinin yürütmesini durdurmak amacıyla 2022/18 esas numaralı davayı açtığını anımsatan Yapıcı, girişimleri sonucu bugün yürütmenin durdurulması konusunda karar çıktığını bildirdi.

Afyonkarahisar İdare Mahkemesi'nin yütmenin durdurulmasına karar verdiğini ifade eden Yapıcı, "Böylece 20 kızıl geyik avlanmayacak. Çok sevinçliyim" dedi.  

   

Daha önce de iptal ettirmişti

Eskişehir'de kızıl geyik acente kotalarının avlanmasına ilişkin ihale 20 Temmuz 2020 tarihinde de yapılmak istenmişti. İhale ile Eskişehir'de yine aynı 18 kızıl geyik 513 bin TL muhammen bedelle vurulması planlanmıştı. Geyiklerin vurulacak olmasına gelen tepkiler ve İdare Mahkemesi'ne açılan dava sonrası yürütmenin durdurulmasına karar verilmişti. 18 kızıl geyiğin toplam 513 bin TL muhammen bedelle ‘av turizmi' adı altında öldürülecek olmasına gelen binlerce tepki üzerine Eskişehir Hayvanları Koruma Dernek Başkanı Gülçin Yapıcı ve Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Ahmet Seyhan yürütmenin durdurulması amacıyla Eskişehir 1.İdare Mahkemesi'ne dava açmıştı.

Eskişehir Hayvanları Koruma Dernek Başkanı Gülçin Yapıcı tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı lehine Eskişehir 1.İdare Mahkemesi'ne açılan dava jet hızıyla ihale tarihinden 3 gün önce sonuçlanmış ve 1. İdare Mahkeme heyeti işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar vermişti. Daha sonra da ihale iptal edilmişti.

Yorumlar (1)
osman canoglu 3 ay önce
Avukatımızdan Allah bin kere razı olsun.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@