Afetlere karşı güç birliği

Eskişehir Kent Konseyi, 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle AFAD İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, ESTÜ yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü, Kızılay, AKUT, ANDA ve DAK temsilcileri ile bir araya geldi. Afetler ve dirençli kentler oluşturulmasının öneminin tartışıldığı toplantıda, afetlere karşı güç birliği yapma kararı alındı.

ESKİŞEHİR 04.03.2021, 16:37
Afetlere karşı güç birliği
banner11
banner223

Toplantıda konuşan Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, afetlere karşı farkındalık ve bilgi birikimi oluşturacak çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bu çalışmalarda ortak akıl yürüterek ve güç birliği yaparak çalışmanın önemine değinen Akçasoy, “Hep birlikte tartışmalı, tecrübelerimizden faydalanmalı, eksiklerimizi gidermeliyiz diye düşünüyorum. Afetler hayatımızın bir gerçeğidir ve unutulursa asıl o zaman zarar verir. Planlı ve programlı olmak hayati önem taşımaktadır. Sizlere de özverili çalışmalarınız için teşekkür ediyor, önerilerinizi bekliyorum. ”dedi.

Elazığ ve İzmir depremlerinde olduğu gibi dayanışma içerisinde hareket edilmesinin son derece önemli olduğuna da sözlerinde yer veren Akçasoy “Gerçekçi düşüncenin sonucu olarak bizlerin yapması gereken afetlere karşı daha hazırlıklı olmak, afetler sonrasında ise rutin hayatımıza en kısa zamanda dönebilmektir. Kentlerimizin, oluşabilecek doğal afetlere karşı hazırlanması sadece hayatta kalmak için değildir; bundan öte, kentliler için daha iyi yaşam koşullarının oluşturulduğu, devamlılık arz eden bir süreçtir. Bu kapsamda kent konseylerimiz, STK’larımız ve yerel yönetimlerimiz, kentlerin afetlere dirençli bir biçimde planlanması ve gelişmesi için çalışmalıdırlar. Çünkü kentsel dirençlilikle ilgili olarak kent konseylerimizce gerçekleştirilecek eylemler, eş zamanlı olarak sürdürülebilir kalkınmaya da katkı sağlayacaktır. ”diye konuştu.

Görüşme sonunda temsilcilere teşekkür belgesi takdim edildi.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@