Türkiye'nin en büyük konut üreticisi TOKİ, yeni yıla özel bir kampanya başlatarak 3+1 konutlarını uygun fiyatlarla satışa çıkardı.

Ev sahibi olmak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat sunan TOKİ, başvuruların başladığını duyurdu.


NASIL İŞLİYOR?

TOKİ'nin ekonomik konut sistemi, son derece gelişmiş bir yapıya sahip. Bununla birlikte, kurumun büyük bütçesi bu sistem içinde kritik bir rol oynamakta. TOKİ, konut üretiminde arsa maliyetini en düşük seviyede tutabiliyor.

İhale süreci sayesinde konutları uygun maliyetle inşa edebilen TOKİ, bir evin üretim maliyetini minimum seviyeye indirebiliyor. Ayrıca, TOKİ'nin finansal gücü bu süreçte devreye giriyor.

TOKİ, vatandaşlardan küçük peşin ödemeler alarak ev satışını uzun vadeli taksitlerle gerçekleştiriyor. Bu durum özellikle düşük ve orta gelirli ailelerin konut sahibi olmalarına olanak tanıyor.


UYGUN FİYATLI KONUT SATIYOR

TOKİ'nin en son konut satış duyurusu Ankara bölgesinden geldi. Haymana ilçesinde bulunan Kayabaşı Mahallesi'nde hayata geçirilen 185 konutluk projede, 13 adet 3+1 konut satışa sunuldu.

Bu konutlar, TOKİ'nin belirlediği satış kuralları doğrultusunda satılacaktır. Konutları almak isteyen vatandaşların başvuru yapmaları gerekiyor.

TOKİ'nin 13 adet 3+1 konutu için başvuru süreci 11 Aralık ile 22 Aralık arasında gerçekleşecek. Vatandaşlar, başvuru işlemlerini tamamlamak için 2.000 TL başvuru ücretini ödeyerek başvuruda bulunabilecekler. Konut hakları elde edemeyen kişilere ödenen başvuru ücreti daha sonra iade edilecek.

TOKİ, vatandaşlara başvuru yapma yöntemleri konusunda da bilgi verdi. E-devlet üzerinden online başvuruların yanı sıra, şahsen başvurular Ziraat Bankası Temerküz Şubesi aracılığıyla da yapılabilecek.


BELLİ OLDU

Başvuruların tamamlanmasının ardından, başvuru sayısı satışa çıkarılan konut sayısını aşarsa noter huzurunda kura çekimi yapılacak. Bu kura çekimi için TOKİ tarafından belirlenen tarih 27 Aralık 2023 olarak duyuruldu.


MALİYET NE KADAR?

TOKİ'nin Ankara'da piyasaya sürdüğü konutlarla ilgili maliyet bilgileri netleşti. 3+1 düzenindeki bu konutların fiyat aralığı 1 Milyon 522 Bin TL'den başlayıp, 1 Milyon 936 Bin TL'ye kadar çıkabiliyor.

Konutları satın almayı düşünen vatandaşlardan TOKİ, peşinat olarak yüzde 25'lik bir ödeme yapmalarını talep ediyor. Bu ödemenin ardından kalan yüzde 75'lik bölüm ise 120 ay vadeli bir ödeme planıyla geri ödeniyor. Söz konusu evlerin taksit ödemelerinin ise aylık 9.703 TL'den başladığı belirtiliyor.

Kaynak: Haber Merkezi