Yerel seçimin gölgesinde sizlere Eskişehir'in ilk Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Aydın Arat’tan bahsetmek istiyorum.

Aydın Arat, 27 Mart 1994’te yapılan seçimde, Eskişehir’in ilk Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Vefat ettiği için görev süresini tamamlayamadı. 4 Eylül 1997 tarihinde vefat ederek aramızdan ayrıldı. Arat’tan sonra Orhan Soydaş göreve geldi.
Yaklaşık üç buçuk yıl görevde kalan Aydın Arat neler yaptı?  
Doğalgaz projesi onun döneminde başladı. O sıralar Eskişehir’in hava kirliliği çok meşhurdu! Arat, bu soruna çözüm bulmuş oldu.
Kalabak Su damacana ve dolum tesisleri kuruldu.
Yaş sebze, meyve toptancı hali ve soğuk hava depoları yapıldı. Bu hizmetler, Haller Gençlik Merkezi’nde veriliyordu ve bazı sıkıntılara neden oluyordu.
Büyükşehir Belediyesi aşevi açıldı.
Arat, Sultandere’ye ekmek fabrikası kurarak, halk ekmek üretmeye başladı.
Tramvay, Arat döneminde planlandı. Bu kapsamda hazırlanan proje, Devlet Planlama Teşkilatı tarafından onaylandı.
Cumhuriye ve İki Eylül katlı otoparkları ile Kurtuluş zemin altı otoparkı yapıldı. Porsuk temizlenip Köprübaşı’nda çevre düzenlemesi yapıldı.
Hamit Dedelek Bulvarı, Ulus Caddesi hizmete açıldı. Muttalıp üstgeçidi (şu an yok) yapılıp çok sayıda kavşak düzenlemesi gerçekleştirildi.
Selami Vardar döneminde yapımına başlanan pis su arıtma tesisleri tamamlandı. Altyapı çalışmaları devam ettirildi, 33 mahalle daha altyapıya kavuşturuldu.
Kurtuluş kapalı pazar yeri ve Yunus Emre Halk Çarşısı hizmete sunuldu.
Yine Eskişehirspor, uzun bir aradan sonra Aydın Arat’ın desteğiyle yeniden Birinci Lig’e yükselmişti.
Aydın Arat, seçime DYP adayı olarak girmişti. Onunla birlikte Ayhan Boyer Odunpazarı ve Orhan Soydaş ise Tepebaşı Belediye Başkanı seçilmişti.
Orhan Soydaş, 1999’a kadar görev yaptı. 1999 seçiminde göreve gelen Yılmaz Büyükerşen ise 25 yıl kenti yönetti. Yılmaz Hoca aday değil. Dört beş gün sonra yeni başkanı seçeceğiz.