Yerel seçimlere bir gün kala yani 30 Mart 2024 tarihinde Sivrihisar Belediyesi bir organizasyon yapmak ister. Ancak seçim yasaklarının başlamasından dolayı iftarın Sivrihisar Belediyesi tarafından yapılması uygun görülmez.

Çünkü Sivrihisar Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İlhan aynı zamanda AK Parti’nin Sivrihisar Belediye Başkan adayıdır. 

Hatırlarsanız, 30 Mart akşamı Tepebaşı Belediyesi’nin Çukurhisar mahallesinde düzenleyeceği iftar programı seçim yasaklarına takılmış ve Tepebaşı İlçe Seçim Kurulu tarafından iftara izin verilmemişti.  İftar da iptal olmuştu…

CHP Sivrihisar İlçe Başkanlığı, İlçe Seçim Kurulu’na giderek Sivrihisar Belediyesi’nin 30 Mart akşamı ilçede vereceği iftara seçim yasakları nedeniyle itirazda bulunur.  

CHP İlçe Başkanlığı tarafından yapılan itiraz üzerine, söz konusu iftarın belediye tarafından yapılmayacağı, hayırsever bir vatandaşın vereceğine dair İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına dilekçe sunulur. Seçimden bir gün önce Sivrihisar’da iftar verilir, bedelini de hayırsever bir vatandaş üstlenir. Herhangi bir sıkıntı da yaşanmaz. 

Buraya kadar bir sıkıntı yok…

Gelelim bu konuda sıkıntılı olan noktaya;

İftardan bir gün sonra seçim olur, AK Parti’nin adayı seçimi kaybeder. 

Hayırsever bir kişinin ödemesi gereken ve üstlendiği iftar organizasyonun bedelinin Sivrihisar Belediyesi tarafından ödendiği tespit edilir. 

1 Nisan 2024 tarihinde Mehmet Fatih Han Kuzu tarafından düzenlenen ve önceki Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü tarafından uygun bulunan ödeme emri talimatı, adrese uygun bir şekilde ‘bir yemek firmasına’ fatura karşılığında 4 Nisan 2024 tarihinde ödenir. 

Hatta yapılan ödeme belgesinin açıklama kısmına da direkt olarak “Sivrihisar Belediyesi 30 Mart 2024 tarihli iftar yemeği bedeli” yazılır. Yapılan bu ödeme ile kamu zararı doğduğu açıkça ortadır. 

Söz konusu doğrudan temin dosyası ile ilgili olarak belediye bir inceleme başlatmış ve bu incelemede sona gelinmiş. Organizasyonda adı geçen kişiler hakkında ‘kamunun zarara sokulması’ maksadıyla, güveni kötüye kullanma suçuyla yargı yolu görünüyor.  

Şimdi müsaadenizle, aklıma gelen bazı soruları muhataplarına yöneltmek istiyorum?

1.    31 Mart seçimleri sonrasında 1 Nisan 2024 tarihinde nasıl oluyor da 473 bin TL değerinde bir ödeme yapılmasının talimatı verilebiliyor? 

2.    Söz konusu iftar yemeği dosyasının hazırlanma tarihi, öğrendiğim kadarıyla 22 Mart 2024…Bu tarihte bir iftar yemeği düzenlenmesi planlaması yapılmışken neden hayırsever bir kişi ortaya çıkarak kanunu dolandırıyor? Ya da ödeme neden iftar organizasyonunu üstlenen o hayırsever vatandaş tarafından yapılmıyor?

3.    Seçim sonuçlarının 31 Mart gecesinde belli olduğunu düşünürsek, ertesi gün böylesine bir ödeme yapılmak için ödeme emri düzenlemesi kamunun zarar sokulması anlamına gelmeyecek midir?

4.    Sivrihisar Belediyesi’nde mazbata töreninin diğer ilçelere nazaran geç olduğu durumu ortadayken, buna benzer ödemelerin yapılması için mi AK Parti Sivrihisar İlçe Başkanlığı tarafından seçim sonuçlarına itiraz edilmiştir?


Son soruyu da bağımsız yargımızın bu tür konulara zaman ayırmaya vakti olmaz diyerek Diyanet İşleri Başkanlığına soralım; Şimdi vatandaşın verdiği iftarın bedelini belediye öderse sevap kimindir hocam?