Kolay hamile kalabilmek için yapılabilecek bazı uygulamalar vardır. Adet dönemi takibi, yumurtlama zamanına uygun düzenli cinsel ilişkiye girmek gibi noktaların yanında cinsel ilişki pozisyonları da hamile kalmada etkili olabilmektedir. Doğru cinsel ilişki pozisyonunun seçilmesi gebe kalma ihtimalini de arttıracaktır. Elbette gebe kalmanın hızlandırılması yalnızca pozisyonla ilgili bir durum değildir. Aynı zamanda yumurtlama dönemi takibi de etkilidir.

Cinsel ilişki pozisyonuna dikkat edilmesi diğer faktörlerin sağlandığı durumda artı olarak etki edecektir. Bu aşamada spermlerin yumurta ile buluşması kolaylaştırılmaya çalışacaktır. Bunun için en uygun pozisyonlar arasında aşağıdaki pozisyonlar yer almaktadır;

Misyoner Pozisyon

Gebe kalma döneminde en sık tercih edilmesi gereken pozisyon misyoner pozisyonudur. Kadının sırtüstü uzandığı ve erkeğin üstte olduğu bu pozisyonda spermlerin yumurta ile buluşma aşaması çok daha kolay olacaktır. Bu nedenle bebek sahibi olma sürecinde sık sık yapılan cinsel ilişkilerin büyük bölümünün bu pozisyonda gerçekleştirilmesi tavsiye edilmektedir.

Kelebek Pozisyonu

Kadının yüksek bir yerde uzandığı ve erkeğin ayakta olduğu bu pozisyon da gebelik için en ideal pozisyonlardan birisidir. Kontrollü bir cinsel birleşme gerçekleşirken, misyonerde olduğu gibi spermlerin vücutta kalma süresi de daha uzun olacaktır. Bu durum da beraberinde hızlı şekilde hamile kalmaya yardımcı olur.

Sarmal Pozisyon

Kadının yan uzandığı ve dizlerini büktüğü bu pozisyonda, erkekte arkasına aynı şekilde uzanarak, cinsel birleşme gerçekleştirilir. Burada da spermlerin vücutta kalma süresi daha uzun olacaktır.