Odunpazarı Belediyesi Mayıs ayı 10’uncu birleşim 1’inci oturum meclis toplantısı Kazım Kurt başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda ilk 16 madde komisyonlardan geldiği şekilde kabul edildi. 2023 yılına ait yol harcamalarına katılma payının alınmasına ilişkin madde ise tartışma yarattı. AK Parti Meclis Üyesi Özlem Ünalır, yol harcamalarına katılma payının alınmasına ilişkin maddeye ret oyu vereceklerini ifade etti. 

Whatsapp Görsel 2024 05 08 Saat 17.50.29 A2E9Bf24

EMEKLİLERDEN ALINMASIN

Emeklilerden yol harcamalarına katılma payının alınmamasını öneren AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Kepez, “Toptan alınmaması veya daha önce toplantılarda gündeme getirdiğiniz gibi emekliler şöyle oldu, böyle oldu, yandık bittik hiç olmazsa emeklileri ayıralım. Madem o kadar düşünüyoruz emeklilerden almayalım. Emre Bey samimiyseler diyor. Kimsenin bizi burada samimiyet testine tutmasına gerek yok. Biz tebrik de ederiz, teşekkür de ederiz. Her konuda aynı düşüneceğiz diye bir şart yok. Teklifimiz bu şekilde. Madem emeklileri düşünüyoruz emeklilerden almayalım. Onlar da biraz rahatlasın” diye konuştu. 

“10 YILDIR TARTIŞTIĞIMIZ BİR UYGULAMA”

AK Partili Kepez’e yanıt veren Başkan Kurt, “10 yıldır tartıştığımız bir uygulama. 10 yıl önce alınıyordu ama sonra kanunda bir madde değişiklik söz konusu oldu. Alınabilir diye hüküm eklendi. Bunu eğer gerçekten istemiyor ise yani yol harcamaları katılım payını alma belediye kendi kesesinden yapsın diyorlarsa bu madde kaldırılsaydı” şeklinde konuştu.

“YAPTIĞIMIZ HARCAMANIN YÜZDE 2’SİNİ ALIYORUZ”

AK Partilileri popülizm yapmakla eleştiren Başkan Kurt, “Bu madde burada durduğu sürece hem Sayıştay denetçileri belediyeleri eleştiriyor hem de açılan dava sonucunda Eskişehir’de kesinleşmiş mahkeme kararıyla almak zorundasın diye bir hüküm ortaya çıktı. Biz bunu almak zorundayız. Yol harcamalarına katılma payı da bütün harcamanın tamamı değil. Bunu doğru anlatmak lazım. Biz yaptığımız harcamanın yüzde 2’sini alıyoruz. 100 liralık harcama yapıp, 2 lirasını alıyorsanız bunun popülizmini yapmanın gereği yok” dedi.

“YA MADDE KALKAR YA DA SAYIŞTAY, DANIŞTAY BİZİ BU KONUDA ELEŞTİRMEZ”

Cumhurbaşkanlığının yayınladığı tasarruf genelgesine aykırı davranmalarının mümkün olmadığını belirten Başkan Kurt, “Emeklilerle ilgili gerçekten yararlı bir iş yapmak istiyorsak başka işler yapmak lazım. Eskişehir’de 226 bin emekli yaşıyor. Hangisinde bunu alacağız, hangisinden bunu almayacağız bu ayrı bir tartışma çıkarır. Hiçbirinden almayacaksak o zaman kanun çıkarın. Mecliste 22 yıldır ezici çoğunluk olacaksınız ama bunu değiştirmeyi düşünmeyeceksiniz ve 10 yıldır CHP’li belediyeleri eleştirmek için koz olarak kullanacaksınız. Bu şık değil. Ya madde kalkar ya da Sayıştay, Danıştay bizi bu konuda eleştirmez. Kredi kullanan, borcu olan bir belediye olarak almıyorum dediğiniz zaman tasarruf genelgesine aykırı davranmış oluyorsunuz” diye konuştu. 

“ALMIYORUM DİYEN BİR İKİ AK PARTİLİ BELEDİYE GÖSTERİN BİZ DE BAKALIM”

Başkan Kurt konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Belediye başkanının görevi belediyelerin harcamalarını kontrol etmek. Bunun dışında hamle yaptığınız zaman Sayıştay’ın eleştirisini göze almak gerekir. AK Parti’den belediyecilik yapıp da ben yol harcamalarını almıyorum diyen bir iki belediye gösterin biz de bakalım.” Yol harcamalarına katılma payının alınmasına ilişkin madde AK Partili meclis üyelerinin ret oyu vermesi nedeniyle oy çokluğuyla kabul edildi. 

Kaynak: Meltem Karakaş