AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, milletvekili adayı olmak için İl Başkanlığı görevinden istifa etti.

Zihni Çalışkan, 1973 yılında Bulgaristan’ın Razgrad ilinde doğmuştur. İlköğretim ve ortaöğretimini Eskişehir’de tamamlamıştır. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. İstanbul Barosuna bağlı olarak avukatlık yaptı. Yüksek Lisans eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi üzerine yaptı. 1997–2002 yılları arasında Bursa Barosuna bağlı olarak çalıştı.

Zihni Çalışkan, 2002 yılından günümüze kadar Eskişehir Barosuna bağlı olarak avukatlık yapmaktadır. Serbest avukatlık, bilirkişilik, danışmanlık yapan Zihni Çalışkan, 2002 yılında noterlik belgesi almıştır. Çalışkan, birçok sivil toplum kuruluşunda başkanlık yapmış ve üyeliği vardır.

Eskişehir Muhacir Dernekleri Federasyonu Başkanlığı, Balkan Göçmenleri Derneği Başkanlığı, MÜSİAD Üyeliği ve Kızılay Üyeliği bulunmaktadır. 2002–2018 yılları arasında Tepebaşı ve Odunpazarı Belediyeleri AK Parti’den Meclis Üyeliği yaptı.

Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekilliği ve Grup Sözcülüğü görevlerini de yerine getirdi. 2018 yılında AK Parti İl Başkanlığı görevine gelen Çalışkan, bu görevini halen yürütmektedir.

Zihni Çalışkan evli ve iki çocuk babasıdır.