Ayşe Kaytan Uçak yazdı...

AK Parti Tepebaşı İlçe Başkanı Emre Aydın istifa etti.
Aydın’ın istifası, AK Parti teamüllerinin çok ötesinde.
Belki de tahammül sınırlarını aşan bir nitelikte olmasına rağmen beklendiği kadar şaşırtmadı, beklenmedik bir şok etkisi yaratmadı.
Buna rağmen, medyamız “hareketsiz günlerde bereketli bir konu bulduk” diyerek heyecanla “şok” ve  “flaş” gibi sıfatlarla istifayı duyurdu.
Oysaki biliyoruz, Emre Aydın varlığını hissettirme konusunda çok da bir başarı sergilemedi. 
Bu yüzden bugün medyamızın zorlaması bile Aydın’ın yokluğunun bir etki yaratmasına yetmiyor, yetemiyor…
Hatta bazı Tepebaşılılara sormanız halinde Emre Aydın ismi için bir futbolcu yahut şarkıcıdan söz ediyormuşuz hissine kapılabilir.
Emre Aydın için bırakın ilçe başkanlığından “AK Parti’den istifa ettin” deyin örneğin “ya o sanatçı AK Partili miydi?” gibi absürt bir karşılık alabilirsiniz.
Peki neden böyle oldu?
Evet, AK Parti il ya da ilçe başkanı bulmakta zorluk çekmiyor.
İşaret ettiği ismi istediği yere atıyor.
Ancak siyasetçi üretme konusunda artık vasatı aşan bir durum söz konusu.
İsimlerin atandıkları yere ne kadar yakışıp yakışmadığı modanın konusu olsa da siyaset biraz derinlik, şifa niyetine de olsa mücadele istiyor. 
Kişinin o koltuğa gelmesi kadar, nasıl geldiği de belirleyici oluyor.
Emre Aydın’ın, Tepebaşı İlçe Başkanlığı koltuğuna nasıl oturduğunu hatırlayanınız var mı?
Dolayısıyla, partililer ve kent kamuoyu nasıl ve neden gittiğini yarına bırakmadan bugünden unuttu. 
Sıcak yaz günlerinden geçerken AK Parti yaptığı atamalar, istifalar veya görevden almalarla siyaset için pek de bereketli olmayan bir hareketlilik yaratıyor.
Bu hareketin Eskişehir siyasetine bir katkı sunması için yeterli donamıma ve derinliğe sahip olan insanların koltuklarla buluşması lazım.
Bunu başarabilir mi AK Parti?
Dediğim gibi AK Parti pek çok ilçe başkanı bulabilir ancak insan kaynakları havuzu o kadar sızdırdı ki siyasi kimliği olan, siyaset üretebilecek, hamasetin bir adım ötesine geçebilecek,  bir birikimi olan kişileri nereden ve nasıl bulacağı büyük bir soru işareti.
AK Parti, parti siyasetini bir yere taşıyacak kişilere çoktan sırt çevirdi. Siz de kendisini AK Parti ile bir yerlere taşımaya çalışan insanlarla yol alıyor izlenimi edinmiyor musunuz?