Sağlıklı bir gebelik için mutlaka hamilelik öncesinde beslenmeye dikkat edilmeye başlanması gerekir. Gebelik öncesi tüketilmesi gereken besinler düzenli olarak tüketiliyorsa hamile kalma ihtimali de büyük ölçüde artacaktır. Ancak olumsuz beslenme alışkanlıkları gebelik ihtimalini de önemli miktarda azaltmaktadır.

Beslenmeye dikkat edilmesi yalnızca sağlıksız maddelerin tüketiminin bırakılması olarak nitelendirilmemelidir. Aynı zamanda tüketilmesi gereken sağlıklı besinlerin de tüketildiğinden emin olunmalıdır. Düzenli, dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı çiftleri bebek sahibi olmaya bir adım daha yaklaştıracaktır.

Hamilelik öncesi düzenli olarak tüketilmesi gereken besinler

Yumurta

Yumurta, özellikle anne adayı tarafından her gün en az bir adet olacak şekilde tüketilmelidir. Yumurtanın vücuttaki etkisi bilimsel olarak kanıtlandığından hamile kalma sürecinde de tüketiminin aksatılmaması tavsiye edilmektedir.

Süt ve Süt Ürünleri

Gebelik boyunca anne adaylarının en çok tüketmesi gereken besinler arasında olan süt ve süt ürünleri, gebelik öncesinde de düzenli olarak tüketilmelidir. Anne adayının en sağlıklı şekilde vücudunu hamileliğe hazırlayabilmesi için süt ve süt ürünleri tüketimine özen göstermesi gerekir. Günde en az bir bardak süt içilmeli ve dengeli bir şekilde yoğurt, peynir vs. tüketilmelidir.

Balık

Bebeğin beyin gelişimi açısından anne adayının gebelik boyunca gereken miktarda balık tüketmesi önerilmektedir. Folik asitin bebeğe farklı birçok yararı olacağı gibi hamilelik öncesinde tüketildiğinde de gebe kalma ihtimalini yüksek oranda arttırmaktadır. Bu sebeple hamilelik öncesi balık tüketilmesine de dikkat edilmelidir.