Kadir Çalışıcı Eskişehir'den aday oldu Kadir Çalışıcı Eskişehir'den aday oldu

Zafer Partisi Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Oğuz Beki, Eskişehir Net’te yayınlanan Net Soru programında Meltem Karakaş’ın sorularını yanıtladı. Programdan öne çıkan başlıklar şu şekilde:

“ZAFER PARTİSİ ESKİŞEHİR İÇİN ÜÇÜNCÜ YOL”

Ben çok eski bir siyasetçi olmadığım için mücadelede biz biraz daha empatimizi ortaya koyduk vatandaşımızın yanına gittik. Bizim seçimde üçüncü bir yol olarak Zafer Partisi’nin mücadelesini vermemizin nedenlerini gördük. Bu iki kutuplu seçim atmosferinde artık tüm Türkiye ve Eskişehir’deki hemşerilerimiz rahatsızlar. Artık kısır bir paradoksa sokmuş insanları. Bu yüzden insanlar da kafasında bir yol arayışı içindeyken bizimle karşılaşmak onları heyecanlandırıyor.

“ESKİŞEHİR’DE HIZLI BİR ZEMİN BULDUK”

Ümit Özdağ’ın siyasi çıkışlarını takip ettikleri için Eskişehir’de hızlı bir zemin bulmamızı kolaylaştırdı. Bu ikili kutuplaşmadan sıkılmış vatansever hemşerilerimizle yan yana gelmekten büyük mutluluk duyduk ve motive olduk. Gençlerin oyunu en çok alacak parti, Zafer Partisi. Zafer Partisi’nin gençliğiyle gençlerin buluşması Türkiye’nin geleceğinin de Zafer Partisi’nin olacağının en büyük göstergesi.

“ŞEVKLE VE HEYECANLA MÜCADELEMİ YÜRÜTÜYORUM”

Bizim Eskişehir’de bu kadar yoğun seçim çalışması yapmış olmamızın verdiği bir umut var. Eskişehir’de 14 Mayıs sürecindeki o keskin kutuplaşmış Türkiye’nin olduğu bir ülkede Eskişehir’de Zafer Partisi Türkiye ortalamasının üzerinde bir oyla temsil edildi. Bu şu demektir: Demek ki Eskişehir de üçüncü alternatif bir yol istiyor. Bu yolun da en önemli işareti de Zafer Partisi olduğunu düşüyor. Biz de bunun heyecanıyla her yerdeyiz. Ben sokakta kimle konuşsam onlara da umut olduğumu gördükçe daha büyük şevkle ve heyecanla mücadelemi yürütüyorum.

“SIĞINMACILARDAN DAHA BÜYÜK BİR PROJE OLAMAZ”

Türkiye’nin gündemi sığınmacılar. Hatta şöyle söyleyeyim dünyanın gündemi sığınmacılar. Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olan Eskişehir bir cumhuriyet şehrinde Türkiye’nin sorunu olan sığınmacı sorunu olmaması mümkün değil. Eskişehir’deki sığınmacıların yarattığı sorunları, kavgaları ne yazık ki fiziki darpları ve cinayetleri ki bunları ulusal medyada bastırılmış haberde. Yayınlanması konusunda önceliklendirilmeyip geri plana atıldığı halde bu kadar yüksek bir vaka yaşanıyor. Taksicilerle sohbet ederken, anlattılar taksi fiyatları, yol, trafik, şunlar bunlar. Dedim sığınmacı problem mi? Ya başkanım bir an siyaseten konuya böyle girdim ama vatandaş olarak derdimiz bu aslında. Eskişehir gündeminde biz ayakta tutuyoruz sığınmacı meselesini. Gittiğimiz her yerde bunu konuşuyoruz. Başka projeniz yok mu diyorlar. Sığınmacılardan daha büyük bir proje olamaz.

“SIĞINMACILARI BU ŞEHİRDEN UZAKLAŞTIRACAĞIZ”

Bu şehrin beklentisini görmemek mümkün değil. Zafer Partisi Eskişehir’de var olduğu sürece öncelikli olarak sığınmacılar ve sığınmacıların şehrimizde yaratmış olduğu uyuşturucu sürecini doğru bir şekilde yönetip gençlerimizi uyuşturucu batağından kurtaracağız. Bu konuda devletle iş birliği yapacağız. Sığınmacıların bu şehirden uzaklaşmaları için elimizden geleni yapacağız.

“ESKİŞEHİR YAZILIM VE TEKNOLOJİ ALANINDA MERKEZ OLABİLİR”

Öğrenci kenti olmak şehri doyuruyordu ama bugün artık yetersiz. Buradan mezun olan çocuklarımız burada kalmıyorlardı. Eskiden kalırlardı. Şehir onlara ekonomik koşulları sunabiliyordu. Bugün ne yazık ki bunlar yok. Eskişehir yazılım ve teknoloji alanında bir merkez olabilir. Bizim şehrimiz buna çok müsait. Bunun yatırımlarının yapıldığı bir şehir olmak istiyoruz. Bizler yazılım şirketinin merkezi olmak istiyoruz. Siber güvenlik konusunda çalışma yapan şirketlerin merkezi olabiliriz.

“GÖRÜŞTÜĞÜMÜZ İYİ PARTİLİLER VE MHP’LİLER VAR”

Bizim görüştüğümüz İYİ Partililer de var MHP’liler var. Sadece İYİ Partililer değil bize oy verecekler. Şu an bizim görüştüğümüz MHP’liler de CHP’liler de var. Şimdi sadece olayı AK Parti, İYİ Parti ve CHP denkleminden çözmeye çalışırsak sadece matematiksel olarak hata yaparız. Eskişehir gerçekten bir cumhuriyet şehri. O yüzden de katmanları öyle hazır kıta oy kullanma konusunda emir bekleyen kitlelerden oluşmuyor.

“BU SEÇİMDE ESKİŞEHİR CİDDİ BİR KAOSA İTİLDİ”

Ben sürekli sokaktayım. Ben sokakta karşıma çıkan insanların önemli bir kısmında MHP’lilere, CHP’lilere denk geliyorum. AK Partililere denk geliyorum. Hepsinden aynı şey var. Bu seçimde Eskişehir ciddi bir kaosa itildi. Hiçbir şey belirginleşemediği bir dönem yaşadı. Adaylar geç belirlendi. Sadece adaylar geç belirlenmedi. Her gün başka bir kişinin ismi tartışıldı. Bu çelişkili ortamın içerisinden en net duran siyasi hareket biziz. Zaten Atatürkçülük de bunu gerektirir.

“TÜRKİYE’DE ZAFER PARTİSİ İTTİFAKI OLARAK ANILACAKSA BEN EVET DERİM”

Yılmaz Hoca tarihsel bir birikim. Sadece Türkiye’nin son 20 yılıyla anlatılan biri değil. Oğuz Beki mutabakatı olur diye iddialı konuşmak çok erken. Ben 1,5 aydır Zafer Partisi’nin Eskişehir Büyükşehir adayı olarak sahadayım. Ama bu bir gün Türkiye’de Zafer Partisi ittifakı olarak anılacaksa ben buna evet derim. Oğuz Beki ittifakı erken ama Türkiye’de bir Zafer Partisi ittifakı Atatürkçü, vatansever, milliyetçi bir cephede birleşmenin ismi Zafer Partisi olacak mı derseniz evet olacaktır.

“BEN ATATÜRKÇÜYÜM, MİLLİYETÇİYİM DİYEN HERKESİN OYUNA TALİBİZ”

Sağ ittifakın içine girecek siyasi partiler içinde Hüda Par deniyorsa, Yeniden Refah var deniyorsa ya da AK Parti var deniyorsa bence böyle bir ittifaktan bahsediliyorsa içinde Zafer Partisi’nin olması akıl tutulmasıdır. Ama vatansever, milliyetçi, Atatürkçü insanların Türkiye’de yaratacakları bir merkez ittifakından bahsedilecekse buna Zafer Partisi’nin önderlik yapacağını konuşmak daha akılcı. Ben Atatürkçüyüm, milliyetçiyim diyen herkesin oyuna talibiz. Ben Türküm diyen, ülkenin bağımsız Atatürkçü, milliyetçi bir çizgide toplanması gerektiğine inanıyorum diyen herkese bizim kapımız açık.

“İLKESEL DURUŞ AÇSINDAN YAN YANA GELEBİLECEĞİMİZ KADROLAR YOK”

Yerel seçimlerde benimle ilgili bir teklif gelmedi. Gelmesi de gereken bir durum değil. Bununla ilgili karar merci genel merkezidir. Ben 31 Mart gecesine kadar mücadelemi vereceğim. Sonuç genel merkez tarafından değerlendirilecek. Ama ittifak şu an için mümkün değil. İlkesel ve duruş açsından yan yana gelebileceğimiz kadrolar yok. Biz tek başımıza seçime girip bu seçimin sonucunda hedefine ulaşmak isteyen bir partinin ben şu an temsilcisiyim.

“BİZİM YAPTIĞIMIZ VATAN SAVUNMASI”

Biz daha keskin dönemde 18 bin 600’e yakın bir oyla yüzde 3 yakaladık. Bu bizim ilk seçimdi. O yüzden de bizim için zor olan bir konu değil. Her yerde söylerim. Bizim yaptığımız vatan savunması. Halkımızla bütünleşme sürecini en iyi şekilde yürütmem gerekiyor. Ben de bunu yapıyorum.”

Kaynak: Meltem Karakaş